Pierwszy w Polsce ploter Agfa Anapurna H3200i LED w poznańskiej firmie SimpliCity

W ostatnim czasie w firmie SimpliCity z Poznania rozpoczął pracę pierwszy w Polsce „hybrydowy” ploter Agfa Anapurna H3200i LED. Maszyna została zakontraktowana podczas tegorocznych targów Fespa 2017. Dostarczono ją do klienta tuż po zakończeniu odbywającej się w Hamburgu wystawy. Ploter, podobnie jak pozostałe urządzenia inkjetowe z oferty Agfa Graphics, jest wyposażony w energooszczędne promienniki UV LED, zapewniające wyższą ekonomikę i proekologiczność realizowanej w nim produkcji. Znacząco zwiększył on możliwości poznańskiej firmy w zakresie bezpośredniego zadrukowywania mediów sztywnych i giętkich w technice inkjet UV.

Firma SimpliCity powstała przed 13 laty z inicjatywy osób zarządzających wówczas jedną z poznańskich agencji reklamowych. Współpracując z różnymi drukarniami, także wielkoformatowymi, gdzie podzlecano prace w zakresie poligrafii, właściciele doszli do wniosku, że warto rozpocząć samodzielną produkcję w tym zakresie. „W ten sposób dom produkcyjny SimpliCity, jakim z czasem się staliśmy, rozpoczął swoją przygodę z drukiem wielkoformatowym – mówi prezes zarządu Robert Radecki, również związany przed laty ze wspomnianą agencją reklamową. – Początkowo bazowaliśmy na urządzeniach pracujących w technice solwentowej, w kolejnych latach pojawiły się tu także maszyny bazujące na inkjecie. Z roku na rok dynamicznie się rozwijaliśmy, obsługując z jednej strony dużych klientów sieciowych (m.in. z branż paliwowej oraz wyposażenia wnętrz), z drugiej – współpracując z agencjami reklamowymi. Obecnie koncentrujemy się na kompleksowej obsłudze dużych firm w zakresie szeroko rozumianej identyfikacji wizualnej, oferując projekt, jego wykonanie, na realizacji i montażu kończąc. Mam tu na myśli zarówno realizacje w zakresie wyposażenia wnętrz, jak też elementów zewnętrznych – promocyjnych, reklamowych czy informacyjnych. Przed pięcioma laty wyszliśmy z naszą ofertą poza Polskę i obecnie eksport stanowi ok. 20% naszych obrotów. Chcemy, aby udział ten systematycznie rósł, nadal też poszukujemy klientów na terenie naszego kraju. Stąd konieczność zainwestowania w kolejny, innowacyjny ploter wielkoformatowy, zwiększający nasz potencjał, a zarazem zastępujący jedno z wcześniej przez nas użytkowanych, wysłużone urządzenie”.

Robert Radecki przyznaje, że w zakresie procesów drukowania firma SimpliCity do niedawna bazowała na rozwiązaniach innego dostawcy, jednak z różnych względów – przy poszukiwaniu kolejnego plotera inkjetowego – postanowiono rozważyć oferty także innych producentów. „Z firmą Agfa Graphics, w osobie pana Przemysława Arabskiego, mieliśmy kontakt już od pewnego czasu. Znaliśmy jej rozwiązania, m.in. z uwagi na liczne wdrożenia maszyn Jeti i Anapurna w Poznaniu i okolicach. Ich użytkownicy bardzo pozytywnie wypowiadali się zarówno na temat samych ploterów, jak też współpracy z ich dostawcą. Na finalną pozytywną decyzję miało wpływ pojawienie się w portfolio Agfa Graphics urządzenia, które znakomicie trafiało w nasze potrzeby i oczekiwania. Mam ma myśli rozwiązanie hybrydowe, umożliwiające zarówno zadrukowywanie mediów sztywnych jak i giętkich, oferujące wysoką jakość i wydajność oraz obsługujące szerokie bryty, a jednocześnie – przyjazne w obsłudze i proekologiczne. Oczywiście istotnym elementem była też cena, która w przypadku Agfa Graphics okazała się bardzo atrakcyjna”.
W maju br. do firmy SimpliCity dostarczony został nowy ploter Anapurna H3200i LED, pracujący w oparciu o energooszczędną technologię UV LED. Maszyna jest wyposażona w układ transportowy z pasem, obsługujący różnorodne podłoża o szerokości maksymalnej 3,2 m, także z roli. W konfiguracji dla SimpliCity urządzenie pozwala na drukowanie z użyciem dwóch zwojów z materiałem. Jeżeli chodzi o media sztywne, ploter zadrukowuje bryty o maksymalnym formacie 2 x 3,2 m, wprowadzane do maszyny od strony dłuższego boku.
Anapurna H3200i LED drukuje w sześciu kolorach z prędkością do 129 m2/h w trybie draft. Posiada wbudowaną funkcję nanoszenia koloru białego, który może być aplikowany zarówno przed jak i po warstwie wielobarwnej, także jako kolor punktowy (specjalny). Można go również nanosić w tzw. trybie „kanapkowym” (pomiędzy dwiema innymi warstwami atramentu).
„Maszyna pracuje u nas od końca maja br. i jak dotychczas jesteśmy z niej bardzo zadowoleni – mówi Robert Radecki. – Po sprawnym i szybkim montażu oraz szkoleniu załogi, niemal z miejsca zaczęła realizować bieżące zlecenia i obecnie wykorzystujemy ją na trzech zmianach. Zadrukowujemy w niej głównie materiały sztywne, m.in. spienione PCV czy kompozyty, choć zdarzają się też realizacje wymagające trybu „z roli na rolę” – wykonujemy m.in. zlecenia na bazie folii magnetycznych. Co warte podkreślenia, trafiają do niej prace wymagające najwyższej jakości, zawierające wiele detali, m.in. teksty. Anapurna H3200i LED realizuje większość zamówień pochodzących od naszych partnerów z zagranicy. Parametry urządzenia gwarantują, że prace zostaną zadrukowane z najwyższą jakością, jakiej oczekują klienci”.

Robert Radecki zwraca uwagę także na inne aspekty pojawienia się rozwiązania Agfa Graphics w firmie SimpliCity: „Pracę z ploterem bardzo sobie chwalą nasi operatorzy, dotychczas przyzwyczajeni do urządzeń innego dostawcy. Obsługa maszyny Anapurna H3200i LED jest na tyle prosta i intuicyjna, że dostosowanie się do niej nie wymagało dużo czasu. Swój udział w tym ma m.in. oprogramowanie sterujące jej pracą”.
Ploter – podobnie jak wszystkie modele z serii Jeti i Anapurna – został dostarczony wraz z dedykowanym produkcji wielkoformatowej, stworzonym przez Agfa Graphics systemem workflow Asanti 3.0 Render. Obecnie w firmie testowana jest jej rozbudowana wersja – Asanti Production. Robert Radecki przyznaje, że firma korzystała wcześniej z kontrolera innego producenta, który miał znaleźć zastosowanie także przy przygotowywaniu i obróbce prac realizowanych w urządzeniu Anapurna H3200i LED. „Okazało się jednak, że Asanti jest systemem na tyle wygodnym, elastycznym i przyjaznym w obsłudze, że pozostaliśmy przy nim w kontekście sterowania maszyną Agfa Graphics. Co więcej, rozważamy jego zastosowanie do prac, które trafiają także do innych naszych urządzeń. Z zainteresowaniem przyglądamy się takim funkcjom Asanti, jak np. True Shape Nesting, która umożliwia optymalne układanie wielu drukowanych użytków poprzez zagnieżdżanie zgodnie z ich rzeczywistym kształtem”.

Hala produkcyjna zatrudniającej obecnie ponad 50 osób firmy SimpliCity powoli się zapełnia. W związku z tym jej właściciele, myśląc o dalszym rozwoju, rozważają przeprowadzkę do nowej siedziby. „Nasz potencjał produkcyjny stale rośnie, rozwijamy się, zwiększamy eksport i zatrudnienie, więc siłą rzeczy za niedługi czas będziemy potrzebowali więcej miejsca. Póki co jednak staramy się w pełni wykorzystać potencjał oferowany przez obecnie pracujące u nas maszyny. Dotychczasowe, pozytywne doświadczenia z ploterem Agfa Graphics, jak też obsługa przed- i posprzedażowa zapewniana przez tego dostawcę sprawiły, że jesteśmy bardzo otwarci na długoterminową współpracę z tą firmą. Nie ukrywam bowiem, że na tle naszych wcześniejszych doświadczeń z innymi graczami rynkowymi poziom wsparcia i jakość kontaktów ze strony przedstawicieli Agfa Graphics to najwyższa półka” – podsumowuje Robert Radecki.
Przemysław Arabski – kierujący działem druku cyfrowego Agfa Graphics w Polsce, dodaje: „Cieszymy się, że tak znacząca firma na rynku wielkopolskim, o dużych aspiracjach międzynarodowych, zaufała naszej marce i zdecydowała się na zakup plotera Anapurna H3200i LED. Zwłaszcza, że stała się tym samym pierwszym w Polsce użytkownikiem tego „hybrydowego”, innowacyjnego rozwiązania. Mamy nadzieję, że uda nam się spełnić oczekiwania właścicieli SimpliCity, a zainstalowane niedawno urządzenie w dużym stopniu przyczyni się do dalszego, dynamicznego rozwoju tego poznańskiego przedsiębiorstwa”.