Pierwszy w Polsce ploter Agfa Jeti Titan HS w firmie EMU Display z Gliwic

W sierpniu br. w firmie EMU Display z Gliwic został uruchomiony pierwszy w Polsce wielkoformatowy ploter Agfa Jeti Titan HS. Urządzenie pozwoli firmie na rozszerzenie portfolio oferowanych usług i produktów, m.in. w ramach działającej od około dwóch lat drukarni internetowej Emuprint.pl. Jak zapowiada kierownictwo EMU Display, będą w nim realizowane różnorodne aplikacje zarówno na podłożach sztywnych (także nietypowych) – w trybie płaskim, jak i giętkich – w trybie „flat-to-roll”.

Przy ploterze Jeti Titan HS stoją od lewej: Adriana Piotrowska-Ineksiak – regionalny szef sprzedaży Agfa Graphics, Bartosz Zieliński – operator plotera, Piotr Filipczuk – web-to-print manager i Bogusław Blajer – dyrektor handlowy (wszyscy EMU Display).
EMU Display to drukarnia offsetowa i cyfrowa, wywodząca się z istniejącej od 20 lat firmy Emerald. Ta druga, początkowo funkcjonująca jako agencja reklamowa full service, z czasem przeobraziła się w firmę o profilu przemysłowym, realizującą kompleksowe projekty w zakresie komunikacji wizualnej, aranżacji oraz wyposażenia przestrzeni publicznej. Wśród jej kluczowych klientów są m.in. galerie handlowe z różnych miast Polski. Mówi Arkadiusz Wieczorek, właściciel firmy Emerald: „W naturalny sposób wykonywane przez nas zamówienia uwzględniały także część związaną z zadrukowywaniem różnych podłoży. Z drugiej strony – chcieliśmy oddzielić usługi poligraficzne od zleceń typowo przemysłowych, które w coraz większy sposób determinowały charakter całej firmy. Stąd pomysł na powołanie dedykowanej marki – EMU Display, w ramach której wykonywane są zlecenia bazujące na wielkoformatowym druku offsetowym i cyfrowym oraz jego finalnej obróbce. W naturalny sposób Emerald stał się jednym z ich kluczowych odbiorców”.
EMU Display specjalizuje się w produkcji różnorodnych materiałów wspierających sprzedaż w sieciach handlowych, działając w kilku zakresach: produkcji ekspozytorów z kaszerowanej tektury falistej, druku wielkoformatowego, zadrukowywania i termoformowania tworzyw sztucznych oraz obróbki kompozytowych płyt, drewna i metali. W skład parku poligraficznego przedsiębiorstwa, poza wielkoformatową maszyną offsetową wchodzą też systemy druku cyfrowego: solwentowe, lateksowe oraz UV. Ostatnia z wymienionych technologii jest w firmie obecna od kilku lat; możliwości wykonywania w niej różnych aplikacji znacznie wzrosły dzięki wdrożeniu plotera Agfa Jeti Titan HS.

Mówi Arkadiusz Wieczorek: „Z uwagi na wyeksploatowanie wcześniej użytkowanego urządzenia, musieliśmy znaleźć nowy, wydajny system drukujący w technice UV, zapewniający najwyższą jakość i uzasadniony ekonomicznie. Po przeanalizowaniu ofert rynkowych okazało się, że Agfa Graphics zaproponowała nam najlepsze rozwiązanie, uwzględniające wszystkie te elementy. Jeti Titan HS to maszyna bardzo uniwersalna, zadrukowująca zarówno media sztywne jak i giętkie, wszechstronnie wykorzystywana także w kontekście stale rozbudowywanego portfolio naszej drukarni internetowej”.
Zakupiony przez EMU Display model plotera otrzymał tytuł „Produktu roku 2014” na ubiegłorocznej wystawie SGIA 2014 w Las Vegas, zaś nieco wcześniej zwyciężył w kategorii ploterów hybrydowych w cenie powyżej 200 tys. euro w konkursie EDP Award 2014, którego rozstrzygnięcie miało miejsce podczas targów Fespa Digital 2014. Urządzenie to umożliwia drukowanie w trybie sześciokolorowym z dodatkową bielą, na materiałach o maksymalnym formacie 2 x 3 m z prędkością maksymalną 160 m2/h. Tuż przed aplikacją właściwych kolorów, oferuje on nanoszenie primera UV. Funkcja ta poprawia przyleganie atramentów do nietypowych podłoży, jak też zwiększa trwałość wydruków. W efekcie ploter można wykorzystywać choćby do nanoszenia elementów wybiórczo bądź do zadrukowywania mediów transparentnych. Za sprawą modułu FTR urządzenie pozwala z kolei na zastosowanie materiałów giętkich.
Arkadiusz Wieczorek zapewnia, że urządzenie Agfa Graphics zostało zakupione z myślą o wykorzystywaniu wszystkich dostępnych w nim opcji: „Ploter ten traktujemy z jednej z strony jako uzupełnienie wysokonakładowego druku offsetowego – mam na myśli realizację dodruków czy też krótkich serii dla klientów, którzy zazwyczaj zlecają duże prace. Z drugiej zaś będziemy go wykorzystywać do wykonywania prototypów zupełnie nowych konstrukcji, z wykorzystaniem przeróżnych podłoży. Druk cyfrowy to także personalizacja, a więc możliwość drukowania egzemplarzy różniących się od siebie pewnymi elementami. W przypadku mediów sztywnych już teraz testujemy to urządzenie z wykorzystaniem różnych podłoży, także nietypowych. Można powiedzieć, że uczymy się tej maszyny i jej możliwości technicznych, realizujemy już na niej też pierwsze zlecenia, zarówno z zastosowaniem mediów sztywnych jak i giętkich”.

Kierownictwo firmy EMU Display zakłada, że maszyna będzie wykorzystywana przede wszystkim z myślą o tych pierwszych mediach. Pierwsze prace wykonane w ploterze Jeti Titan HS pochodziły od dotychczasowych klientów drukarni, jednak Arkadiusz Wieczorek zakłada, że tylko kwestią czasu jest pozyskanie nowych zleceniodawców: „To także kwestia zwiększenia świadomości rynku na temat możliwości, jakie oferuje technika inkjet UV. W porównaniu z wcześniej użytkowanym przez nas urządzeniem, rozwiązanie Agfa Graphics reprezentuje zupełnie inny poziom pod względem wydajności i jakości. Mamy nadzieję, że już wkrótce przekonają się o tym zarówno nasi stali klienci, jak też nowi zleceniodawcy, pozyskani m.in. poprzez sklep internetowy”.
Pierwsze zamówienia zrealizowane w nowym ploterze objęły m.in. sztywne elementy dekoracyjne wykorzystane przy rozbudowie i rewitalizacji jednego ze znanych warszawskich centrów handlowych. Z drugiej strony oferowany przez maszynę tryb flat-to-roll już znalazł zastosowanie przy zadrukowywaniu przez EMU Display tkanin czy backlitów. Arkadiusz Wieczorek nie ukrywa, że informacja o zakupie plotera Jeti Titan HS, wyeksponowana m.in. na stronie internetowej firmy, spotkała się z dużym zainteresowaniem jej partnerów biznesowych: „Chcemy to zainteresowanie przekuć w sukces rynkowy, realizując różnorodne zlecenia, nie tylko w zakresie systemów POS, w których nasza firma się specjalizuje. Rozszerzone portfolio EMU Display będziemy promować m.in. podczas targów Fachpack w Norymberdze, na których pojawimy się z własnym stoiskiem. Nie wykluczamy także aktywnego udziału w imprezach wystawienniczych skierowanych do branż, które są naszymi potencjalnymi rynkami docelowymi”.
Adriana Piotrowska-Ineksiak, regionalny szef sprzedaży w dziale inkjetowym Agfa Graphics dodaje: „Bardzo się cieszymy z pierwszej w naszym kraju instalacji wielokrotnie nagradzanego plotera Jeti Titan HS. Tym bardziej, że firma EMU Display zdecydowała się na zakup jego najbardziej rozbudowanej i najszybszej wersji, wyposażonej m.in. w opcję nanoszenia primera oraz drukowania w trybie flat-to-roll. Z zapowiedzi jej kierownictwa wynika, że ploter będzie wszechstronnie wykorzystywany, przede wszystkim do zastosowań wewnętrznych, i że zadrukowywane będą w nim różnorodne podłoża sztywne i giętkie. Mamy nadzieję, że potwierdzona nagrodami SGIA i EDP Award jakość i wydajność zostanie już wkrótce doceniona przez klientów firmy EMU Display, a samo urządzenie przyczyni się do jej dalszego, dynamicznego rozwoju”.