Pierwszy w Polsce wielkoformatowy system CtP Agfa Avalon N24-90S w firmie Partners Studio z Kielc

W połowie listopada br. Partners Studio z Kielc stało się pierwszym w Polsce użytkownikiem wielkoformatowego systemu CtP, bazującego na termicznej naświetlarce Agfa Avalon N24-90S. To kolejna już inwestycja tego przedsiębiorstwa w rozwiązania marki Agfa, wpisująca się w wieloletnią, trwającą od ćwierćwiecza współpracę obu firm. Zaledwie przed rokiem w Partners Studio rozpoczął pracę ploter Jeti Tauro H2500 LED. Dzięki temu firma bazuje obecnie na dwóch filarach: usługowym naświetlaniu form drukowych oraz wielkoformatowym druku cyfrowym w technice inkjet UV LED. W obu przypadkach Agfa jest dostawcą sprzętu, oprogramowania, materiałów eksploatacyjnych; zapewnia również obsługę posprzedażową.

Partners Studio i Agfa – razem od 25 lat

Od lewej: Aleksandra Sajdak (Agfa), Marcin Potrzebowski, Piotr Żółtak (obaj Partners Studio) i Jacek Gajewski (Agfa)

W tym roku mija ćwierć wieku obecności polskiego oddziału firmy Agfa; spółka z o.o. pod tą nazwą została założona w 1994 roku. Niemal w tym samym czasie dwóch wspólników – Marcin Potrzebowski i Piotr Żółtak – zarejestrowało własną działalność gospodarczą prowadzoną jako Partners Studio. Od początku obie firmy ściśle ze sobą współpracują. Mówi Piotr Żółtak: „Nieco wcześniej, przez cały 1993 rok, funkcjonowaliśmy jako regionalny oddział firmy Partners – ówczesnego przedstawiciela marki Agfa w naszym kraju. Stąd też nasza nazwa – nieprzypadkowa, będąca kontynuacją dotychczasowej działalności. Przez pierwsze lata byliśmy jednym z dealerów rozwiązań Agfa, świadcząc jednocześnie usługi DTP i prepress dla lokalnych drukarń i bazując – co oczywiste – na sprzęcie i materiałach naszego strategicznego partnera. W 1997 roku wyposażyliśmy się w naświetlarkę do filmów, zaś w 2003 – w pierwszy system CtP, w formacie B1. Strategiczną dla naszej przyszłości decyzję podjęliśmy rok później, inwestując w naświetlarkę wielkoformatową i nawiązując ścisłą współpracę z jednym z wiodących, polskich producentów opakowań kartonowych”.
„Był to skok na głęboką wodę – dodaje Marcin Potrzebowski – ale z perspektywy czasu oceniamy go jako niezwykle trafioną decyzję. Z biegiem lat rozwijaliśmy naszą działalność w obszarze usługowego naświetlania form drukowych, inwestując w kolejne, coraz szybsze rozwiązania Agfa. Pozwoliło to rozszerzyć portfolio obsługiwanych drukarń, także pod względem geograficznym. Niebagatelne znaczenie miał fakt, że byliśmy i według naszej wiedzy nadal jesteśmy jedyną polską usługową naświetlarnią CtP, wyposażoną w sprzęt w formacie VLF”.

Avalon N24-90S: pierwsza w Polsce, jedna z pierwszych w Europie
Jak dodają właściciele Partners Studio, inwestycje te były w pewien sposób „wymuszane” przez –¬ z jednej strony – coraz większe wymagania klientów względem krótkiego czasu dostawcy form drukowych, z drugiej – konieczność wdrażania najnowszych rozwiązań technologicznych, uwarunkowaną np. dostępnością części zamiennych. „System CtP, na którym bazowaliśmy do niedawna, pracowałby z pewnością jeszcze przez kolejne lata, jednak w naszym przypadku bezpieczeństwo produkcji jest jednym z priorytetów. Było ono możliwe wyłącznie przy zakupie nowej naświetlarki, objętej kontraktem serwisowym i umową gwarantującą minimalny czas przestoju urządzenia oraz natychmiastową dostępność części zamiennych. Będąc wyłącznym dostawcą form drukowych dla naszego strategicznego odbiorcy i współpracując ściśle z innymi drukarniami (m.in. oferując wsparcie przy problemach z ich własnymi naświetlarkami), musimy być wyposażeni w sprzęt, który da zarówno nam, jak i naszym klientom poczucie bezpieczeństwa. Takim jest nowo zakupiony system CtP” – mówi Piotr Żółtak.
Uruchomiona w połowie listopada br. konfiguracja obejmuje: termiczną naświetlarkę Avalon N24-90S i wywoływarkę Elantrix. Całością steruje oprogramowanie workflow Apogee 11. „Poza faktem, że sprzęt jest zupełnie nowy, jest on dwa razy szybszy od poprzednio użytkowanego (produkuje 20 form drukowych w formacie VLF na godzinę), co daje nam dodatkowy komfort przy szczytach produkcyjnych, jakie zdarzają się u naszych klientów. Możliwość szybkiego wyprodukowania form drukowych potrzebnych „na już” to najważniejsza zaleta w kontekście wysokiej prędkości naświetlarki Avalon. Przy teoretycznej możliwości wykonania w niej nawet 10 tys. płyt VLF miesięcznie (w systemie 3-zmianowym), świadomie utrzymujemy wolne moce produkcyjne, co daje nam wysoką elastyczność i możliwość natychmiastowego reagowania, a na tym zależy naszym klientom” – dodaje Marcin Potrzebowski.
„Stosujemy w niej te same sprawdzone płyty i chemikalia marki Agfa, co dodatkowo wpływa na najwyższą jakość finalnej formy drukowej – kontynuuje Piotr Żółtak. – Sama konfiguracja ma jeszcze kilka innych zalet, np. nie wymaga dedykowanej pompy sprężonego powietrza, dzięki czemu jest urządzeniem autonomicznym, do którego pracy potrzebna jest jedynie energia elektryczna. Na uznanie zasługuje również fakt, że jest cichsza, co podnosi komfort pracy operatora”.
Dostarczona do Kielc linia to pierwsze tego typu rozwiązanie firmy Agfa w Polsce i jedne z pierwszych w Europie. Mówi Aleksandra Sajdak, regionalny szef sprzedaży w polskim oddziale Agfa: „W przypadku Partners Studio mamy do czynienia z rozwiązaniem półautomatycznym, ale wyposażonym w opcję „S”, dedykowaną najwyższym prędkościom produkcyjnym. W razie potrzeb i możliwości, także lokalowych, linię można doposażyć w moduł do automatycznego podawania płyt. Jest to zatem konfiguracja elastyczna, pozwalająca na jej ewentualną rozbudowę w przyszłości”.

Kompleksowa opieka handlowo-serwisowa ze strony firmy Agfa
Jak podkreśla Piotr Żółtak, w trwającej ćwierć wieku współpracy obu firm, ważną rolę odgrywają osoby z ramienia Agfa, odpowiedzialne za codzienne kontakty z Partners Studio: „W tym miejscu chciałbym podkreślić profesjonalizm i zaangażowanie zarówno pani Aleksandry Sajdak, jako naszego opiekuna handlowego, jak też pana Jacka Gajewskiego – rezydującego w Krakowie pracownika serwisu firmy Agfa. Myślę, że nie będzie przesadą stwierdzenie, że udział ich obojga w zrealizowanym niedawno kontrakcie był bardzo duży. Nasza filozofia bazuje na partnerstwie, na co zresztą wskazuje sama nazwa firmy. Pan Jacek Gajewski nie tylko reaguje błyskawicznie, gdy mamy jakiś problem ze sprzętem, ale działa też proaktywnie, zapobiegawczo. Mówiąc krótko, czujemy się bezpiecznie nie tylko dzięki nowym rozwiązaniom, jakie u nas się pojawiły, ale też za sprawą ludzi, którzy za nimi stoją”.
„Te same przesłanki zdecydowały o naszej ubiegłorocznej inwestycji w ploter firmy Agfa, który był dla nas krokiem milowym i kolejnym skokiem na głęboką wodę, gdyż wcześniej nie mieliśmy żadnych bliższych związków z drukiem cyfrowym w wielkim formacie, poza produkcją proofów rzecz jasna. Obecnie zlecenia realizowane w maszynie Jeti Tauro H2500 LED generują ok. 50% naszych obrotów i udział ten stale rośnie. Taka dynamika wzrostu również nie byłaby możliwa bez dużego zaangażowania naszych partnerów z firmy Agfa w cały proces zakupu, wdrożenia i opieki posprzedażowej związanej z tym urządzeniem. Mamy zatem za sobą – podjęte na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy ¬– dwie niezwykle ważne decyzje zakupowe, które w jeszcze większym stopniu scementowały nasze związki z tym dostawcą” – dodaje Marcin Potrzebowski.

25 lat razem, ale na tym nie koniec…
„Cieszymy się, że nasze rozwiązanie po raz kolejny znalazło uznanie w oczach tak doświadczonej i znającej realia rynkowe firmy, jaką jest Partners Studio. Jej właściciele znają od podszewki naszą ofertę w obszarze CtP, także w kontekście wielu niuansów technologicznych, związanych z obsługą sprzętu a przede wszystkim – sterującego nim oprogramowania. Tym bardziej miło nam, że podstawą działalności Partners Studio w tym obszarze przez kolejne lata będzie nowej generacji system Avalon” – mówi Aleksandra Sajdak.
Michał Śliz, dyrektor zarządzający polskim oddziałem Agfa dodaje: „Instalacja nowego systemu CtP w firmie Partners Studio zbiegła się w czasie z obchodami naszego 25-lecia w Polsce. Ale „w tle” świętujemy również jubileusz ćwierćwiecza współpracy naszych przedsiębiorstw. Fakt ten jest tym bardziej godny zaakcentowania, że Agfa Sp. z o.o. w 1994 roku powstała na bazie dwóch przedsiębiorstw: Alfa-Copy i Partners, gdy w tym samym czasie druga z wymienionych dała początek Partners Studio. Mamy nadzieję, że zarówno ubiegłoroczny zakup Jeti Tauro H2500 LED, jak i niedawna inwestycja w nowy, wielkoformatowy system CtP Avalon przyczynią się do kolejnych lat owocnej współpracy oraz dalszego, dynamicznego rozwoju naszego kieleckiego partnera”.