Ploter Agfa Anapurna H3200i LED zadebiutuje na targach SGIA 2016

Podczas zbliżających się targów SGIA Expo, odbywających się w Las Vegas w dniach 14-16 br., światową premierę będzie miał nowy wielkoformatowy ploter Anapurna H3200i LED. Stanowi on uzupełnienie Agfa Graphics w obszarze hybrydowych urządzeń o szerokości drukowania od 2,05 m do 3,2m. Poza nim, na stoisku firmy będą prezentowane inne rozwiązania dedykowane na rynek przemysłowego drukowania inkjetowego: płaski ploter Anapurna FB2540i LED, drukujący w trybie „z roli na rolę” Anapurna RTR3200i, hybrydowy Jeti Tauro (pracujący w trybie w 3 zautomatyzowanym) oraz płaski Jeti Mira z dostawianym modułem, umożliwiającym zadrukowywanie podłoży giętkich w trybie „z roli na rolę”.

W ostatnim czasie w ploterach z rodziny Anapurna i producent wprowadził innowacyjne rozwiązanie utrwalania wydruków w technologii LED UV. Stanowi ono alternatywę dla tradycyjnie stosowanych w tego typu urządzeniach lamp rtęciowych i oferuje użytkownikom szereg korzyści: możliwość zadrukowywania szerszego portfolio podłoży, energooszczędność, zwiększenie żywotności systemu oraz redukcję wydatków operacyjnych.
Najnowszą propozycją Agfa Graphics w tym zakresie jest model Anapurna H3200i LED, umożliwiający zadrukowywanie materiałów giętkich i sztywnych o szerokości do 3,2 m. Mówi Willy Van Dromme, menedżer marketingu ds. rozwiązań wielkoformatowych Agfa Graphics: „Urządzenie to odzwierciedla wymagania większości naszych klientów. Mamy tu do czynienia z rozwiązaniem hybrydowym, wyposażonym w układ transportowy z pasem, obsługującym wszelkiego rodzaju podłoża o szerokości maksymalnej 3,2 m, także z roli. Maszyna jest dostępna w konfiguracjach pozwalających na drukowanie zarówno z użyciem jednego jak i dwóch zwojów z materiałem. Co więcej, obsługuje też media sztywne o maksymalnym formacie 2 x 3 m, wprowadzane do maszyny od strony dłuższego boku. Zastosowanie promienników LED UV pozwala na użytkowanie w niej niezwykle szerokiego spektrum podłoży drukowych przy zachowaniu najwyższej jakości reprodukcji”.

Anapurna H3200i LED oferuje – jak zapewnia Agfa Graphics – najwyższy poziom wydajności i jakości. Posiada wbudowaną funkcję nanoszenia koloru białego. Może on być nanoszony przed jak i po warstwie wielobarwnej, także jako punktowy (specjalny), jak również aplikowany – w tzw. trybie kanapkowym – pomiędzy dwoma innymi warstwami atramentu. Urządzenie jest sterowane najnowszą wersją systemu workflow Asanti 3.0, dedykowanego na rynek zastosowań wielkoformatowych.

Utrwalanie atramentu w technologii LED UV w ploterach Anapurna i
Nowa seria urządzeń Anapurna i, bazujących na technice inkjetowej, została wyposażona w wydajne, chłodzone powietrzem promienniki LED UV o mocy 16 W/cm2. Do oferowanej przez nie długości fali UV dostosowane zostały specjalne atramenty, także produkowane przez Agfa Graphics. Dzięki zredukowanej emisji ciepła, plotery wyposażone w promienniki LED UV mogą obsługiwać m.in. podłoża wrażliwe na wysokie temperatury, np. cienkie folie styrenowe, materiały samoprzylepne czy wykonane z tworzywa PVC. Technologia ta zapewnia też szereg korzyści ekonomicznych i ekologicznych.
W przeciwieństwie do lamp rtęciowych, okres żywotności promienników LED jest niemalże równy okresowi eksploatacji samego urządzenia i wynosi przeciętnie pięć lat. Promienniki LED można momentalnie włączać i wyłączać, bez wpływu na intensywność ich pracy. W efekcie wyeliminowane tu zostały koszty zakupu i wymiany lamp oraz związana z tym konieczność zatrzymywania maszyny i przestoje w jej pracy. Co więcej, intensywność promieniowania pozostaje niezmieniona przez cały cykl ich życia – to ważny aspekt w kontekście zachowania właściwych cech fizycznych wydruków, np. adhezji. Promienniki LED nie wymagają też rozgrzewania ani chłodzenia, co znacząco redukuje ilość energii zużywanej w procesie drukowania (i koszty z nią związane) oraz minimalizuje ją na czas przerw między realizacją zleceń.
„Kolejna wersja systemu Asanti, wprowadzenie utrwalania LED UV i – co za tym idzie – rozszerzenie portfolio bazujących na niej urządzeń o model Anapurna H3200i LED to przykłady naszego nieustannego zaangażowania w rozwiązania dla rynku Sign & Display, jakie zaprezentujemy na targach SGIA 2016 – kontynuuje Willy Van Dromme. – Dzięki temu możemy zaoferować naszym klientom szereg korzyści: redukcję bieżących kosztów, możliwość drukowania na szerszym spektrum podłoży oraz niższą szkodliwość dla środowiska naturalnego. Technologia LED UV wnosi do rozwiązań z rodziny Anapurna i wiele niepodważalnych zalet, bez uszczerbku na wydajności i jakości produkcji”.