Ploter :Anapurna M2050 wzbogaca możliwości produkcyjne i portfolio usług firmy Display Print

Początek nowego roku przyniósł kolejne instalacje wielkoformatowych systemów z rodziny :Anapurna, zrealizowane przez Agfa Graphics. Jedna z ostatnich została przeprowadzona w połowie stycznia w firmie Display Print z Lubonia k. Poznania. W tym dynamicznie rozwijającym się przedsiębiorstwie rozpoczął pracę system :Anapurna M2050, pozwalający na bezpośrednie zadrukowywanie w atramentowej technice UV różnorodnych podłoży giętkich i sztywnych. Maszyna umożliwiła sprawniejszą niż dotychczas realizację zleceń, znacznie poszerzyła też możliwości produkcyjne firmy i portfolio oferowanych przez nią usług.

Display Print to przedsiębiorstwo o niemal 20-letniej tradycji, początkowo działające w obszarze obróbki tworzyw sztucznych, a od 2005 roku – także na szeroko rozumianym rynku poligraficzno-reklamowym. Swoim klientom, wśród których znajdują się m.in. korporacyjni odbiorcy z branż spożywczej, kosmetycznej czy elektronicznej, oferuje szeroki wachlarz usług. Zatrudniając kilkanaście osób w dwóch lokalizacjach, Display Print wykonuje liczne zlecenia z zakresu drukowania wielkoformatowego (w technikach cyfrowej i sitodrukowej) oraz dalszej obróbki i formowania gotowych wyrobów. Do niedawna gros zamówień na druk cyfrowy wykonywany był tu na dwóch ploterach solwentowych pracujących w trybie „z roli na rolę”, niewielką ich część – wykonywanych na nietypowych materiałach wymagających drukowania UV – zlecano na zewnątrz. Jednak właściciele Display Print – Magdalena i Mikołaj Bartkowiakowie – byli coraz częściej niezadowoleni z efektów współpracy z firmami zewnętrznymi. Postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce – mówi Magdalena Bartkowiak – i pod koniec ubiegłego roku zapadła decyzja o inwestycji we własny ploter UV. Był to nasz powrót do tej technologii po kilku latach przerwy i niezbyt udanych z nią doświadczeniach; wcześniej mieliśmy bowiem do czynienia z urządzeniem jednego z dalekowschodnich producentów. Tym razem postawiliśmy na uznanego dostawcę i najwyższej klasy technologię. Wszystko po to, by móc z jednej strony zaoferować naszym klientom jeszcze szybszą obsługę, zwiększając moce produkcyjne w zakresie druku na podłożach elastycznych w trybie „z roli na rolę”, z drugiej zaś – zaproponować im druk na mediach sztywnych. Jednym słowem zainwestowaliśmy w „brakujące ogniwo” w naszym parku maszynowym.

Jak twierdzą właściciele firmy Display Print, pod uwagę przy tej inwestycji branych było zaledwie kilku dostawców, oferujących zaawansowane rozwiązania techniczne. Po analizie wszystkich ofert, obejrzeniu urządzeń i efektów ich pracy zapadła decyzja o zakupie plotera :Anapurna M2050. Mówi Mikołaj Bartkowiak: System ten zapewnia największą funkcjonalność spośród wszystkich urządzeń, które rozważaliśmy i jest idealnie dopasowany do naszych potrzeb. Kolejne ważne kryterium to oczywiście atrakcyjna cena, ale równie istotna była niezwykle profesjonalna obsługa przedsprzedażowa oraz podejście firmy Agfa Graphics do całej transakcji. Mam tu na myśli osobę pana Przemysława Arabskiego, który wyczerpująco i cierpliwie udzielał nam wszystkich informacji. Postanowiliśmy więc zaufać naszej intuicji oraz sprawdzonej technologii i tuż przed świętami Bożego Narodzenia podpisaliśmy z Agfa Graphics umowę zakupu.
Ploter :Anapurna M2050 rozpoczął pracę w Display Print w połowie stycznia. Urządzenie pozwala na pracę w dwóch trybach: w wariancie „z roli na rolę” zadrukowuje media giętkie o szerokości maksymalnej przekraczającej 2 metry (bądź dwa węższe użytki, każdy o szerokości około 1 metra), zaś przy druku płaskim – materiały sztywne o formacie maksymalnym 2 x 3 m i grubości do 4,5 cm. W obu wariantach prędkość urządzenia sięga 53 m2/h, a jego niepodważalną zaletą jest – poza drukiem w sześciu kolorach (CMYK, jasny cyjan, jasna magenta) – zastosowanie dodatkowej bieli podkładowej lub kryjącej. Ta ostatnia funkcjonalność będzie – jak zapewniają właściciele firmy – z pewnością stosowana przez Display Print, na razie jednak nowy ploter jest wykorzystywany głównie do drukowania na foliach samoprzylepnych. Wynika to z przyjętych wcześniej i nadal napływających zleceń – mówi Magdalena Bartkowiak. – Ale już dziś nasi klienci z zainteresowaniem słuchają o niebagatelnych możliwościach tego urządzenia, przede wszystkim jeśli chodzi o zadrukowywanie nietypowych materiałów, np. o nieregularnej powierzchni. W planach mamy testy z takimi podłożami jak szkło, chcemy też spróbować druku soczewkowego. Myślę zatem, że już niebawem system ten będzie wykorzystywany w pełni, zdajemy sobie bowiem sprawę, że dziś czerpiemy zaledwie z części jego możliwości.
Po miesięcznych doświadczeniach właściciele Display Print są zadowoleni zarówno z efektów pracy urządzenia, jak i obsługi posprzedażowej, zapewnianej przez Agfa Graphics. Tygodniowo zadrukowujemy na nim 1000-1200 m2 podłoża – mówi Mikołaj Bartkowiak – co według naszej wiedzy jest ilością znaczącą. I jak na razie system pracuje bezawaryjnie, zaś lokalny, poznański serwis Agfa Graphics służy nam natychmiastową pomocą w przypadku pytań czy wątpliwości. Jesteśmy też bardzo zadowoleni z błyskawicznej dostępności materiałów eksploatacyjnych, przede wszystkim atramentu, który zużywamy w dość szybkim tempie. Także nasza załoga, zwłaszcza operatorzy plotera, jest bardzo podekscytowana zakupem tego urządzenia i jego możliwościami. To pozwala nam mieć nadzieję, że już niebawem system będzie w pełni obłożony zamówieniami, zarówno w zakresie zadrukowywania mediów giętkich jak i sztywnych.
Przemysław Arabski, regionalny kierownik sprzedaży w dziale inkjet firmy Agfa Graphics dodaje: Bardzo się cieszymy, że właściciele firmy Display Print zdecydowali się na inwestycję w technologię Agfa Graphics i jesteśmy przekonani, że maszyna ta – wzbogacając park maszynowy i ofertę usług – przyczyni się do dalszego, dynamicznego rozwoju tego przedsiębiorstwa. Grono zadowolonych użytkowników maszyn :Anapurna w naszym kraju systematycznie rośnie. Tylko w regionie Polski zachodniej, za który jestem odpowiedzialny, na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy dokonaliśmy czterech instalacji maszyn :Anapurna M2050, co czyni ten model niekwestionowanym liderem w swojej klasie. Warto również dodać, że nasi klienci, reprezentują bardzo różne segmenty rynkowe. Świadczy to o olbrzymich możliwościach tych urządzeń i zastosowanej w nich technologii UV. Kolejne realizowane przez nas instalacje systemów z rodziny :Anapurna są tego najlepszym potwierdzeniem.