Północnoamerykańska premiera plotera Jeti Tauro H2500 LED na targach SGIA 2017

Podczas odbywających się w październiku br. targów SGIA 2017 w Nowym Orleanie na północnoamerykańskim rynku zadebiutował oficjalnie hybrydowy ploter Jeti Tauro H2500 LED. W Europie maszyna ta, w wersji wyposażonej w energooszczędne promienniki UV LED, miała swoją premierę kilka miesięcy wcześniej – na targach Fespa w Hamburgu. W nowej odsłonie Jeti Tauro H2500 LED umożliwia zadrukowywanie szerszej gamy podłoży (m.in. wrażliwych na wysokie temperatury); urządzenie generuje też niższe koszty eksploatacji i utrzymania. Z zalet oferowanych przez to wysokowydajne, przemysłowe rozwiązanie korzysta coraz więcej firm z całego świata, także z Polski.

Energooszczędna technologia UV LED
Ploter Jeti Tauro H2500 LED to wzbogacona o promienniki UV LED wersja znanego i sprawdzonego rozwiązania, dostępnego w ofercie Agfa Graphics od ponad dwóch lat. Maszyna umożliwia bezpośrednie zadrukowywanie mediów sztywnych oraz giętkich o maksymalnej szerokości 2,54 m z prędkością do 275 m2/h. W przypadku tych pierwszych wydajność produkcji można zwiększyć nawet o 30% instalując dedykowany, zautomatyzowany podajnik – ABF, pozwalający na obsługę mediów o długości do 4 m. „Zastosowana w jego nowej wersji technologia UV LED niesie ze sobą szereg korzyści ekologicznych i ekonomicznych – mówi Przemysław Arabski, kierujący działem druku cyfrowego Agfa Graphics w Polsce. – Promienniki UV LED emitują minimalną ilość energii, a w efekcie – umożliwiają zadrukowywanie wrażliwych na wysokie temperatury materiałów, m.in. cienkich folii samoprzylepnych czy rozciągliwych folii PVC. Ograniczona emisja ciepła pozwala też na bardzo stabilną pracę maszyny i utrzymanie zadrukowywanego podłoża w stabilnej pozycji. Promienniki UV LED można w razie potrzeby włączać i wyłączać – maszyna nie potrzebuje żadnego rozruchu przed rozpoczęciem realizacji kolejnego zlecenia. W efekcie ilość energii niezbędnej w ich przypadku znacząco spada. Co więcej – są one niezwykle trwałe; ich żywotność jest znacznie dłuższa w porównaniu z tradycyjnymi lampami stosowanymi w systemach UV. Wyeliminowano z nich rtęć, co czyni je bardziej przyjaznymi dla środowiska naturalnego”.

Cztery warianty w zależności od potrzeb
Ploter Jeti Tauro H2500 LED jest dostępny w czterech konfiguracjach, umożliwiając zadrukowywanie różnorodnych podłoży w sześciu kolorach (CMYKLcLm) oraz – w zależności od wariantu – aplikowanie dodatkowej bieli i primera. Wyposażony został w najnowszej generacji piezoelektryczne głowice drukujące Ricoh, umożliwiające nanoszenie nawet 4-punktowego tekstu. Maksymalna rozdzielczość reprodukcji wynosi tu 1016 x 1200 dpi w trybie „high definition”.
Jeti Tauro H2500 LED to urządzenie bardzo wszechstronne. W przypadku mediów sztywnych maksymalny format arkusza to 2,54 x 4 m. Zakres grubości obsługiwanych mediów wynosi 0,2-5 cm. Z kolei w opcji „roll-to-roll” ploter zadrukowuje materiały o szerokości 2,54 m; długość jest z kolei uzależniona od wagi zwoju z substratem (do 100 kg).
Sterowany najnowszą wersją systemu workflow – Asanti 3.0, ploter jest dostosowany do całodobowego cyklu produkcyjnego i realizacji prac o różnych nakładach.

Liczne wdrożenia Jeti Tauro H2500: od Polski…
„Spektrum zastosowań tego rozwiązania jest niezwykle szerokie – kontynuuje Przemysław Arabski. – Skierowany jest ono zarówno do firm z segmentu sign & display, jak i przedsiębiorstw przemysłowych, realizujących wysokie nakłady, także w cyklu całodobowym. W naszym kraju mamy za sobą kilka wdrożeń jego wcześniejszej wersji – Jeti Tauro H2500. Wśród jego rodzimych użytkowników jest m.in. firma Fud-Men, obsługująca w skali całego świata markę Ikea w zakresie wszelkiego rodzaju produktów dekoracyjnych. Identyczna maszyna pracuje w firmie Pro-Mont, która używa jej do zadrukowywania płyt meblowych, pleksi bądź PCV”.

… do Brazylii
Urządzenie to z jednej strony cieszy się bardzo dużą popularnością w krajach zachodnich, np. we Francji, Wielkiej Brytanii czy USA, z drugiej – na rynkach rozwijających się, m.in. w krajach Ameryki Łacińskiej. W ostatnim czasie do grona użytkowników maszyny Jeti Tauro H2500 dołączyła m.in. brazylijska firma ePrint, od 1997 roku działająca na rynku komunikacji wizualnej. Jej dyrektor handlowy Hilton Lucas chwali przede wszystkim wszechstronność i wydajność zakupionego rozwiązania: „Maszyna obsługuje zarówno media sztywne jak i giętkie, otwierając przed nami zupełnie nowe możliwości działania. Łączy przy tym w sobie najwyższą jakość druku z wysoką prędkością. Przykładem niech będzie zlecenie, na które do niedawna potrzebowaliśmy 21 dni – obecnie realizujemy je w ciągu tygodnia. Inne prace, wcześniej zajmujące cztery dni, wykonujemy w trakcie jednego popołudnia. Co więcej – rozdzielczość oferowana przez to urządzenie zapewnia, że finalne efekty są zbieżne z oczekiwaniami naszych klientów”.
Jak zapewnia Hilton Lucas, elastyczność Jeti Tauro H2500 jest istotna w kontekście podejmowanych przez firmę – z myślą o jej klientach – działań w zakresie rozwoju nowych produktów i rozwiązań. Maszyna zapewnia bowiem z jednej strony realizację prac niskonakładowych o wysokiej jakości, z drugiej – zleceń wysokonakładowych, cechujących się atrakcyjnym stosunkiem jakości do ceny. Urządzenie jest sterowane systemem workflow Asanti 3.0. Brazylijska firma jest też użytkownikiem oprogramowania Agfa Graphics do tworzenia sklepów internetowych – Asanti StoreFront.

„Jak zatem widać, zarówno spektrum zastosowań możliwych do wykonania w ploterze Jeti Tauro H2500, jak też jego użytkowników jest bardzo szerokie. Mamy nadzieję, że po ostatnich udoskonaleniach, m.in. wzbogaceniu o technologię UV LED, liczba polskich klientów zainteresowanych tym rozwiązaniem znacząco wzrośnie. Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Zapewniamy możliwość obejrzenia i przetestowania tej maszyny zarówno w naszym dedykowanym centrum demonstracyjnym w Mortsel, jak też u wybranych, polskich użytkowników Jeti Tauro H2500” – podsumowuje Przemysław Arabski.