Premierowe rozwiązania Agfa Graphics na targach Fespa Digital 2011

Podczas zbliżających się targów Fespa Digital w Hamburgu firma Agfa Graphics będzie prezentować szereg nowych rozwiązań z jej stale rozszerzanego portfolio wielkoformatowych i superwielkoformatowych urządzeń cyfrowych opartych na technologii inkjet UV. Znajdą się wśród nich m.in.: najnowszy ploter z niezwykle popularnej rodziny wielkoformatowych systemów druku cyfrowego :Anapurna – model :Anapurna M1600, dedykowany dla firm działających na rynku druku superwielkoformatowego system :Jeti 5048 UV XL oraz prezentowany po raz pierwszy z opcją druku „flat-to-roll” ploter :Jeti 3020 Titan. Targową ekspozycję Agfa Graphics uzupełnią urządzenia :Jeti 1224 HDC FTR (prezentowane m.in. na niedawnych targach w Poznaniu) i :Jeti 3324 AquaJet RTR. Z propozycjami firmy będzie można się zapoznać odwiedzając jej stoisko nr B20 zlokalizowane w pawilonie A4.

:Anapurna M1600 – rodzina :Anapurna znów rośnie w siłę
Nowy ploter :Anapurna M1600 to odpowiedź Agfa Graphics na rosnące potrzeby użytkowników w zakresie zastosowania bieli kryjącej bądź podkładowej – opcji znanej już z modeli :Anapurna Mw i :Anapurna M2050 – przy jednoczesnym utrzymaniu prędkości drukowania charakterystycznej dla systemów :Anapurna M2050 czy :Anapurna M2 (do 46 m2/h) i mniejszej szerokości druku (1,6 m). Funkcja druku w kolorze białym oznacza nowe możliwości w zakresie zadrukowywania materiałów przezroczystych i stanowi atrakcyjne rozwiązanie przy produkcji backlitów, także łączonych (druk po obu stronach). Biel może być też wykorzystywana jako kolor specjalny wyróżniający konkretne części obrazu. W celu zwiększenia niezawodności jego zastosowania, ploter :Anapurna M1600 został wyposażony w dedykowany system mieszania i obiegu atramentu.
Zaprojektowany jako solidna maszyna produkcyjna, ploter :Anapurna M1600 łączy w sobie jakość druku z łatwością użycia przy różnych aplikacjach wykonywanych na mediach o szerokości maksymalnej 1,58 m i grubości do 4,5 cm. Obsługa podłoży giętkich i dwustrefowy stół próżniowy to jego dodatkowe zalety, pozwalające na zastosowanie niezwykle szerokiej gamy materiałów o różnych formatach i grubości. Bazując na sprawdzonej platformie systemu :Anapurna M2050, nowy ploter firmy Agfa Graphics zapewnia ten sam wysoki poziom jakości przy zleceniach, w których liczy się właściwe odwzorowanie detali, łagodne przejścia tonalne i wysoka ostrość tekstu.
System :Anapurna M1600 to prawdziwy „koń roboczy”, który ma zagwarantować stabilną, wysoką jakość druku nawet przy bardzo dużych nakładach – przekonuje Willy Van Dromme – menedżer ds. marketingu wielkoformatowych systemów inkjetowych Agfa Graphics. – Ploter :Anapurna M1600 oferuje tryby produkcji najlepiej dopasowane do specyfiki zlecenia – w przypadku każdej aplikacji można tu w odpowiedni sposób wyważyć prędkość i jakość; jest też łatwy w użyciu. Ładowanie mediów i zmiana między drukowaniem na materiale sztywnym i elastycznym są realizowane w prosty i szybki sposób, w czym swój udział ma intuicyjny interfejs operatora. Podsumowując zgromadziliśmy tu najlepsze funkcje dostępne wcześniej w modelu :Anapurna M2050.
System :Anapurna M1600 drukuje w trybie czterokolorowym (CMYK) z dodatkową bielą kryjącą lub podkładową, wykorzystując przy tym 12-pikolitrowe głowice zapewniające uzyskanie wysokiej jakości przejść tonalnych i apli z rozdzielczością do 720 x 1440 dpi. Jak zapewnia producent, prace wykonane w nowym ploterze Agfa Graphics cechują żywotne kolory, a urządzenie umożliwia osiągnięcie szerszego gamutu kolorystycznego, co jest typowe dla atramentów utwardzanych światłem UV. Biel jest nanoszona na podłoże w trybie in-line razem z pozostałymi kolorami, dzięki czemu wykorzystanie jej jako koloru podkładowego, kryjącego bądź specjalnego odbywa się w tym samym przejściu co zadruk podstawowymi czterema atramentami.
Pojawienie się systemu :Anapurna M1600 w ofercie Agfa Graphics to kolejny krok potwierdzający strategię firmy w zakresie inwestowania i rozwijania rozwiązań dedykowanych na rynek druku cyfrowego, dostosowanych do różnych zastosowań i możliwości budżetowych użytkowników.

Agfa :Jeti 5048 UV XL – dla zastosowań superwielkoformatowych
5048_XL_UV_MediumPloter :Jeti 5048 UV XL będzie dostępny w dwóch wersjach. Pierwsza została zaprojektowana z myślą o zastosowaniach wymagających wysokiej wydajności takich jak materiały do owijania budynków czy bilboardy w formacie XXL i oferuje prędkość rzędu 300 m2/h, co czyni ją jednym z najszybszych przemysłowych urządzeń drukujących w segmencie superwielkoformatowych ploterów UV dostępnych na rynku. Drugi z modeli jest dedykowany dla zleceń wysokojakościowych – zarówno wydruków w formacie XXL jak i zastosowań typu POS. W obu przypadkach ploter :Jeti 5048 UV XL drukuje przy użyciu do trzech rolek z tym samym rodzajem podłoża.

Urządzenie zostało wyposażone w 48 głowic drukujących i oferuje kilka trybów o różnym poziomie jakości druku, zapewniając właściwą równowagę między jakością i prędkością przy każdym typie podłoża. Przy projektowaniu systemu, szczególną uwagę zwrócono na ładowanie mediów i ich transport. W efekcie na rynek trafia przyjazne dla operatora rozwiązanie umożliwiające proste ładowanie ciężkich rolek o szerokości 5 metrów oraz sprawny i stabilny transport podłoża. Opcja druku z wykorzystaniem wielu rolek pozwala na jednoczesne wykorzystanie zwojów o różnej szerokości, co wpływa na optymalizację zużycia mediów. Stół próżniowy zapewniający stabilną obsługę materiałów takich jak folia PE – jest standardem we wszystkich odmianach nowego plotera, podobnie jak zintegrowany z urządzeniem system odprowadzania odpadów.

Dzięki zastosowanej w ploterze technologii UV, podłoża stosowane w systemie :Jeti 5048 UV XL nie wymagają wstępnego przygotowania do druku. Stworzone przez Agfa Graphics atramenty UV nie zawierają wolnych związków organicznych, co czyni to rozwiązanie wszechstronnym i przyjaznym dla środowiska naturalnego.

Agfa :Jeti 3020 Titan FTR – teraz także dla mediów giętkich
jeti3020titan_maleKolejna nowość w ofercie Agfa Graphics, z którą jej amerykańscy klienci mogli zapoznać się już podczas kwietniowych targów Sign Expo w Las Vegas, to opcja drukowania w trybie „flat to roll” wprowadzona w wielkoformatowym ploterze :Jeti 3020 Titan. Umożliwia ona rozbudowę urządzenia i wykorzystywanie go do zadrukowywania szerokiego spektrum powlekanych i niepowlekanych podłoży elastycznych na rolach o długości przekraczającej 30 metrów. Moduł FTR jest zgodny z rynkowym standardem szerokości mediów (3,2 m) i pozwala na obsługę zwojów z materiałem o wadze do 340 kg.
Nowa opcja oznacza dla użytkowników systemu :Jeti 3020 Titan możliwość realizowania zupełnie nowych aplikacji. Jakość i rozdzielczość wydruków uzyskiwanych przy jej zastosowaniu jest identyczna, jak w przypadku mediów sztywnych zadrukowywanych w trybie płaskim, w dodatku z tą samą prędkością. Ponieważ moduł obsługuje nawet bardzo ciężkie zwoje, użytkownicy systemu będą mieli możliwość zakupu mediów w sposób bardziej ekonomiczny, co podniesie ich konkurencyjność w różnych segmentach rynkowych. W urządzeniu znajdują zastosowanie atramenty UV umożliwiające zadrukowywanie różnorodnych podłoży takich jak: folie banerowe, winylowe i canvas, papier, samoprzylepne folie PVC, media transparentne typu PVC i PA itd.

Opcja FTR znakomicie sprawdziła się w innym płaskim urządzeniu naszej firmy – modelu:Jeti 1224 HDC. Teraz tę samą funkcjonalność wprowadzamy w systemie :Jeti 3020 Titan, co jest naszą odpowiedzią na potrzeby rynkowe i oczekiwania dostawców usług poligraficznych wymagających od swojego sprzętu maksymalnej elastyczności – mówi Richard Barham, wiceprezes ds. systemów inkjetowych Agfa Graphics. – Dzięki tu zastosowanej innowacyjnej technologii, użytkownicy tego rozwiązania wiedzą, że ich inwestycja jest bardzo przyszłościowa. Skalowalność urządzenia :Jeti 3020 Titan oraz wprowadzona właśnie opcja FTR pozwoli im zachować wysoką konkurencyjność i wszechstronność w coraz ostrzejszej walce o klienta.

System Agfa :Jeti 3020 Titan oferuje maksymalny obszar zadruku 3,2 x 2 m i wykorzystuje głowice Ricoh Gen 4 drukujące w skali szarości, umożliwiające szybki, wysokojakościowy druk w trybie CMYK z rozdzielczością 1200 dpi zapewniającą fotograficzną jakość obrazu. System można rozbudowywać wraz z rosnącymi potrzebami użytkownika. Urządzenie w wersji podstawowej jest wyposażone w 16 głowic, których liczbę można zwiększyć nawet do 48. Opcje konfiguracji głowic uwzględniają podwojenie zestawu CMYK w przypadku chęci uzyskania wyższej wydajności, zastosowania bieli i lakieru przy efektach artystycznych oraz kolorów Lc i Lm przy zleceniach o jeszcze wyższej jakości. Możliwe jest także rozszerzenie gamutu kolorystycznego o barwy pomarańczową i zieloną.

Na stoisku firmy Agfa Graphics znajdzie się także ubiegłoroczna premiera, zaprezentowana m.in. na niedawnych targach Euro-Reklama i Poligrafia w Poznaniu – ploter :Jeti 1224 UV HDC (High Definition Colour). Jak zapewnia producent, oferuje on najszerszą paletę barw i najwyższą wydajność w swojej klasie produktów, pracując w trybie płaskim oraz z roli na rolę. Można w nim zadrukować dowolne podłoże płaskie o grubości nieprzekraczającej 5 cm, zaś w trybie z roli na rolę maszyna obsługuje zwoje z materiałem ważące nawet 110 kg. W urządzeniu znajdują zastosowanie atramenty :Anuvia HD, kompatybilne z najnowszej generacji głowicami drukującymi o zmiennej wielkości kropli Ricoh Gen 4, które stanowią „serce” plotera. System drukuje w czterech kolorach podstawowych oraz dodatkowo – w kolorze białym, oferując wydajność z zakresu od 36,2 m2/h w trybie wysokojakościowym i do 110 m2/h w trybie ekspresowym. Jego maksymalna rozdzielczość wynosi 1200 dpi.

Na wystawie będzie także prezentowany ploter :Jeti 3324 AquaJet RTR, wykorzystujący nowe wodne atramenty pigmentowe :AquaJet Pro, stworzone przez Agfa Graphics z myślą o bezpośrednim zadrukowywaniu materiałów tekstylnych na bazie poliestru. Pozwalają one na uzyskanie jaśniejszych i bardziej wyrazistych kolorów, są odporne na blaknięcie i pranie, umożliwiają też szybszą produkcję z wykorzystaniem mediów o maksymalnej szerokości 3,3 m. Ploter drukuje w trybie 6-kolorowym i z rozdzielczością 400 dpi przy użyciu 24 piezoelektrycznych, głowic Spectra, opracowanych specjalnie z myślą o atramentach wodnych. Jego maksymalna wydajność wynosi 60 m2/h.
Dzięki atramentom :AquaJet systemy z serii :Jeti 3324 AquaJet RTR są w stanie zaoferować najwyższą jakość charakterystyczną dla konwencjonalnego druku na tkaninach z łatwością i zwiększoną wydajnością cechującą technologię cyfrową. Jak wynika z informacji przekazywanych przez pierwszych klientów firmy, którzy zdecydowali się na zastosowanie atramentów :AquaJet Pro, oszczędność w ich zużyciu wyniosła nawet 15%. Są one standardowo oferowane wraz z urządzeniami z rodziny :Jeti 3324 AquaJet RTR już od 3. kwartału ub.r.

Z myślą o klientach z Polski wybierających się na targi do Hamburga, na stoisku firmy będą przez cały czas obecni przedstawiciele działu inkjetowego Agfa Graphics Sp. o.o. Mówi kierujący nim od niedawna Bogusław Decowski: Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej ekspozycji na targach Fespa Digital. Zainteresowanie naszymi rozwiązaniami prezentowanymi na kwietniowej Poligrafii wskazuje, że polski rynek jest nadal bardzo chłonny jeśli chodzi o systemu druku wielko- i superwielkoformatowego. Z myślą o majowych targach przygotowaliśmy wiele premier, które z pewnością zainteresują także naszych obecnych i potencjalnych klientów z Polski.