Premiery i nagrody Agfa Graphics na targach SGIA 2014

Podczas targów SGIA 2014, odbywających się w dniach 22-24 października w Las Vegas, firma Agfa Graphics zaprezentowała po raz pierwszy udoskonaloną wersję plotera Anapurna M2500i, wyposażoną w opcjonalny automatyczny podajnik arkuszy (ABF). Na tej samej wystawie inne rozwiązanie z jej oferty systemów druku wielkoformatowego – Jeti Titan HS – otrzymało tytuł „Produktu roku 2014”

Anapurna M2500i to kolejny model z zaanonsowanej podczas tegorocznych targów Fespa Digital serii „i”, symbolizującej wyższą jakość i wydajność. Oferuje on druk na materiałach o szerokości do 2,5 m, w sześciu kolorach z dodatkową bielą i bazuje – jak wszystkie rozwiązania Agfa Graphics w dziedzinie drukowania wielkoformatowego – na technice inkjet UV. Wyposażony w opcjonalny podajnik ABF, ploter ten zaprojektowano z myślą o firmach specjalizujących się w produkcji oznaczeń, drukarniach cyfrowych, fotolaboratoriach i zakładach poligraficznych dotychczas bazujących na sitodruku. Można w nim realizować prace o zastosowaniach wewnętrznych i zewnętrznych, także nietypowe w rodzaju reprodukcji dzieł sztuki, mysz komputerowych, płyt DVD, nadruków na drewnie, dekoracji architektonicznych i wnętrzarskich, soczewkowych displejów itd.
„Chcemy pomagać dostawcom usług poligraficznych w zaoferowaniu przez nich swoim klientom możliwie najszerszego spektrum aplikacji i produktów. Stąd ciągłe udoskonalanie technologii umożliwiającej im przekuwanie pomysłów w czyny, w dodatku najbardziej wydajny i ekonomicznie uzasadniony sposób” – mówi Willy Van Dromme, dyrektor marketingu w dziale systemów inkjetowych Agfa Graphics.
W ploterze tym zastosowano solidne rozwiązania inżynieryjne, umożliwiające wysokie obciążenie zleceniami. Anapurna M2500i oferuje wyższą wydajność i jakość druku od swojej poprzedniczki. Obsługuje media sztywne i giętkie także w arkuszach, zwojach oraz drukowanie w trybie „z roli na rolę”. Wydajność urządzenia zwiększają dodatkowo funkcje jednoczesnego zadrukowywania kilku użytków i drukowania bez marginesów. Wpływa na nią także zastosowanie automatycznego podajnika arkuszy.
Ploter wyposażono w sześć głowic Konica Minolta KM 1024i (z myślą o drukowaniu kolorów) i dwie głowice KM 1024i do nanoszenia bieli podkładowej bądź kryjącej. Maksymalna rozdzielczość urządzenia wynosi 1440 x 720 dpi, zaś prędkość 115 m2/h.

Jeti Titan HS z nagrodą dla „Produktu roku 2014”
Targi SGIA 2014 przyniosły też firmie Agfa Graphics prestiżową nagrodę „Produktu roku 2014” dla innego jej rozwiązania – systemu Jeti Titan HS. W konkursie, tradycyjnie towarzyszącym tej dorocznej wystawie, tym razem wzięło udział 139 produktów zgłoszonych przez 68 firm, a oceniano je w 25 różnych kategoriach. Każdy z nich był oceniany podczas targów i prezentowany w ramach specjalnej ekspozycji Golden Image Gallery.
Jeti Titan HS to urządzenie drukujące w trybie sześciokolorowym z dodatkową bielą, na materiałach o maksymalnym formacie 2 x 3 m. Jest to płaski ploter (z opcjonalnym modułem FTR – drukowania z roli na rolę), wyposażony w dwa zestawy najnowszej generacji głowic Ricoh Gen5 (z których każda posiada 1280 dysz aplikujących atrament), co zapewnia mu odpowiednią wydajność. System ten łączy w sobie wysoką prędkość i jakość reprodukcji z atrakcyjną – jak zapewnia Agfa Graphics – ceną. Dedykowany jest do prac o wysokiej wartości dodanej, takich jak systemy POS/POP oglądane z bliska, bądź też zleceń realizowanych dla firm z branży kosmetycznej czy też świata mody. Nowością, wprowadzoną na niedawnych targach Fespa Digital, jest tu specjalny promotor adhezji (primer), który zwiększa przyczepność warstwy atramentu do podłoża, co jest szczególnie istotne w zastosowaniach zewnętrznych.