Prepressowe nowości Agfa Graphics na targach drupa 2012

Podczas targów drupa 2012 Agfa Graphics zaprezentowała zarówno nowe jak i sprawdzone już rozwiązania, skierowane na dwa strategiczne dla firmy rynki: cyfrowego prepressu i druku inkjetowego. Z myślą o pierwszym z nich belgijski producent przygotował kilka premier: najnowszą wersję pakietu :Apogee Suite 8.0, z działającą „w chmurze” usługą :Apogee StoreFront, oprogramowanie :Arkitex Eversify – pozwalające na tworzenie dopasowanych multimedialnych publikacji, dwie naświetlarki gazetowe z serii :Advantage N HS oraz urządzenie czyszcząco-gumujące :Azura CX125 COU dostosowane do wysokonakładowej produkcji z wykorzystaniem płyt :Azura TS.

drupa2012_avalon_azuracx125Stoisko Agfa Graphics zostało podzielone na cztery strefy tematyczne, dedykowane segmentom rynkowym, na których firma jest obecna: produkcji akcydensów i opakowań, produkcji gazetowej, przemysłowego druku inkjetowego, a także produkcji oznaczeń i posterów. Pierwsze dwie strefy zostały zdominowane przez rozwiązania Prepress; software, sprzęt i materiały eksploatacyjne.

Najbardziej oczekiwaną nowością w zakresie oprogramowania była kolejna wersja pakietu :Apogee Suite 8.0, wzbogacona m.in. o moduł elektronicznego montażu (:Apogee Impose) zaprojektowany specjalnie do druku wstęgowego, wstępnej weryfikacji plików (:Apogee Preflight) z możliwością samodzielnego definiowania kryteriów weryfikacji. W tym miejscu warto nadmienić, że stowarzyszenie CIP4 przyznało wcześniejszej wersji systemu workflow :Apogee Prepress 7.1 certyfikat zgodności z formatem JDF i kompatybilności z systemami MIS, zaś pakietowi :Apogee Suite 8.0 – kompatybilności w zakresie druku cyfrowego.

Na szczególną uwagę zasługuje :Apogee StoreFront – działająca „w chmurze”, nowatorska usługa w ofercie Agfa Graphics. Jest to rozwiązanie typu SaaS (Software as a Service) bazujące na technologii web-to-print, umożliwiające proste i szybkie uruchamianie sklepów internetowych z myślą o sprzedaży zarówno drukowanych jak i pozostałych produktów. Choć jego premiera miała miejsce na drupie, warto dodać, że jest ono już dostępne także w polskiej wersji językowej. Dzięki swojej unikalności, moduł ten spotkał się z dużym zainteresowaniem zarówno przedstawicieli działów prepress i naświetlarni CtP jak też firm zajmujących się drukiem inkjetowym – mówi Krzysztof Sadziński, Presales Manager w firmie Agfa Graphics, który podczas targów prowadził prezentacje systemu :Apogee dla klientów z całego świata. – Wydaje się nawet, że może on cieszyć się większą popularnością wśród tych ostatnich, głównie ze względu na dwie unikalne cechy. Po pierwsze, jest dostępny jako usługa internetowa, więc nie wymaga własnych inwestycji w sprzęt lub wydajne łącze. Po drugie, zastosowany tu interaktywny, intuicyjny interfejs graficzny pozwala nawet nieznającym się na DTP klientom, na personalizowanie zamawianych druków (wizytówki, ulotki, kalendarze). Specjaliści z segmentu prepress byli najbardziej zainteresowani nowościami i usprawnieniami w samym systemie produkcyjnym :Apogee oraz możliwością jego integracji ze sklepem StoreFront.

Na stoisku Agfa Graphics nie zabrakło też jej sztandarowych produktów dla cyfrowego prepressu, tj. systemów i płyt CtP. Z bogatego portfolio naświetlarek firma pokazała w Düsseldorfie dwa rozwiązania. Pierwsze to pełnoformatowy :Avalon N8-80 pracujący w trybie in-line z nowym urządzeniem czyszcząco-gumującym :Azura CX125 COU, produkującym bezchemiczne płyty :Azura TS. Rozwiązanie to, pozwalające na redukcję zużycia roztworu gumującego nawet o 60% w porównaniu z pierwszymi systemami :Azura, zaprojektowano z myślą o drukarniach zużywających rocznie do 40 tys. m2 płyt. Drugim systemem był wielkoformatowy :Avalon N16, połączony in-line z wywoływarką :Elantrix i naświetlający konwencjonalne płyty termoczułe :Energy Elite.

Z myślą o drukarniach gazetowych Agfa Graphics przygotowała nową wersję naświetlarki :Advantage N HS przeznaczonej do produkcji wysokonakładowej. Model :Advantage N PL HS, pozwalający na ładowanie płyt z palet, oferujący prędkość do 350 płyt/h (tj. o 50 płyt więcej niż wcześniejsza wersja tej naświetlarki), był prezentowany podczas targowych pokazów na żywo. Poza nim oferta Agfa Graphics została rozbudowana o wersję :Advantage N TR HS, gdzie ładowanie płyt następuje bezpośrednio z kasety znajdującej się na wózku. Pokazywany na stoisku system, w wersji automatycznej mogący przyjąć nawet 6 tys. płyt z dwóch palet po 3 tys. płyt każdy, to oferta dla drukarń bazujących na wysokich nakładach gazet i akcydensów, przy wytwarzaniu których znajdują zastosowanie typowe papiery gazetowe – mówi Stefan Piotrowski, odpowiedzialny w Agfa Graphics za segment prasowy. – Zastosowano w nim kilka innowacyjnych rozwiązań, m.in. nowy design oraz unikalny i opatentowany proces wstępnego oddzielania płyt i przekładek ochronnych przed załadowaniem płyty do urządzenia.

Z myślą o drukarniach i wydawnictwach gazetowych Agfa Graphics wprowadziła szereg udoskonaleń i nowych funkcji w systemie produkcyjnym :Arkitex. Tu na szczególną uwagę zasługuje anonsowany już na ubiegłorocznych targach IFRA Expo moduł :Eversify – kontynuuje Stefan Piotrowski. – Pozwala on na konwersję zawartości tradycyjnej gazety drukowanej lub wersji internetowej na urządzenia przenośne takie jak tablet czy smartfon. Jest on też naszą odpowiedzią na pojawiające się z rynku pytania o dostosowanie firm takich jak Agfa Graphics do oczekiwań i wymagań zmieniającego się rynku medialnego. Zainteresowanie tym rozwiązaniem ze strony odwiedzających targi wydawców prasowych, także z Polski, pokazuje, że jest to właściwe uzupełnienie naszej dotychczasowej oferty.

Warto podkreślić, że Agfa Graphics – jako jeden z niewielu czołowych graczy na rynku prepress – zdecydowała się tak szeroko promować kompleksową ofertę swoich rozwiązań z zakresu oprogramowania, systemów CtP i materiałów eksploatacyjnych – mówi Michał Śliz, dyrektor generalny Agfa Graphics Sp. z o.o. – Tegoroczne targi pokazały, że druk cyfrowy jest już niezwykle dojrzałą technologią, co można było dostrzec także na naszym stoisku, gdzie prezentowane były maszyny :M-Press, :Jeti i :Anapurna, jednak nie zapominajmy, że gros produkcji poligraficznej na całym świecie wciąż bazuje na offsecie. Dlatego mając na uwadze odwiedzających nas klientów z tego sektora, również z Polski, zdecydowaliśmy się pokazać w akcji nowe akcydensowe i gazetowe systemy CtP, bazujące na proekologicznych płytach bezodczynnikowych, zarówno termoczułych jak i fotopolimerowych. Także w zakresie software’u pojawiło się w naszej ofercie wiele nowości. Ze szczegółami kolejnej wersji pakietu :Apogee Suite 8.0 będzie można zapoznać się już niedługo, podczas jesiennej Ogólnopolskiej Konferencji Użytkowników Systemu :Apogee, na którą już dziś serdecznie zapraszamy.