Printwerk wdraża wielkoformatowy ploter hybrydowy firmy Agfa – Jeti Tauro H3300 S LED: z myślą o niestandardowych projektach i aplikacjach

Niemiecka firma printwerk od ponad 32 lat oferuje swoim klientom kompleksowe usługi w zakresie konsultingu i planowania projektowego, jak też drukowania, konstrukcji i montażu. Jest zatem przedsiębiorstwem wielobranżowym. Zaczynała jako firma rzemieślnicza, skupiając się na obszarze reklamy i sitodruku. Z biegiem lat zakres jej usług się rozszerzał a firma systematycznie się rozwijała, także pod względem powierzchni produkcyjnej. Obecnie jest ona realizowana na 2,5 tys. m2 w nowym zakładzie zlokalizowanym w bawarskim Erlangen. W procesach produkcyjnych wykorzystuje tu różne techniki drukowania: UV, solwentową oraz sublimacyjną. Printwerk zajmuje się też wykańczaniem i montażem gotowych produktów. W ostatnim czasie jej park sprzętowy został wzbogacony o hybrydowy ploter wielkoformatowy firmy Agfa – Jeti Tauro H3300 S LED.

Tauro

Wybór i testy nowej maszyny drukującej
Printwerk wykorzystuje różne maszyny, uwzględniające specyfikę docelowych aplikacji i branż, w których działają jej klienci. Jej kierownictwo szczególnie ceni sobie niezawodność i wydajność rozwiązań, systematycznie wzbogacających jej park sprzętowy. Gdy podejmowana była decyzja o zakupie nowego plotera bazującego na technice inkjet UV, bardzo szybko stało się jasne, że konieczna będzie wymiana wykorzystywanego do tej pory, mniejszego urządzenia przy jednoczesnym zatrzymaniu innej maszyny, na której były zadrukowywane podłoża kartonowe. Biorąc pod uwagę potencjalne obciążenie nowej maszyny, szefostwo printwerk zdecydowało się na hybrydowy system Anapurna. Jednak nieco później, podczas spotkania Experience Day zorganizowanego przez firmę Agfa w jej centrum demonstracyjnym w Mortsel, przedstawiciele drukarni – Marlene Dinkel, dyrektor zarządzająca i Sven Tkotz, operator druku, mieli okazję bliżej zapoznać się z pełnym portfolio rozwiązań wielkoformatowych z oferty belgijskiego producenta.

Sven Tkotz bardzo szybko zdał sobie sprawę, że Anapurna może być niewystarczającym rozwiązaniem w kontekście planowanej produkcji wysokonakładowej, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej. Torsten Schmalbruch – Key Account Manager w niemieckim oddziale firmy Agfa zasugerował rozważenie innego hybrydowego modelu – Jeti Tauro H3300 S LED. We wspomnianym centrum demonstracyjnym w Mortsel przeprowadzone zostały wszechstronne testy urządzenia, m.in. pod kątem różnych podłoży i realizowanych z ich udziałem aplikacji.

Z myślą o większej wydajności
W ślad za decyzją o zakupie Jeti Tauro H3300 S LED stało się jasne, że przed zainstalowaniem nowego urządzenia niezbędne stanie się odnowienie i zmodernizowanie całej przestrzeni produkcyjnej firmy printwerk. Projekt z tym związany przeprowadzono zgodnie z przyjętymi założeniami, dzięki czemu dedykowane nowej maszynie pomieszczenie było gotowe przed jej dostawą i montażem.
„Prace modernizacyjne okazały się dużym wyzwaniem, ale finalnie cały projekt zakończył się sukcesem – mówi Marlene Dinkel. – Dzięki różnorodności naszego parku maszynowego i wieloletnim doświadczeniom rynkowym, mamy w ofercie liczne produkty, jakie możemy zaproponować naszym klientom. Możliwość sprostania ich wymaganiom oraz doradztwo, jakie świadczymy w kontekście różnych aplikacji, są wśród naszych priorytetów. Wspólnie z klientami zawsze udaje się znaleźć optymalne rozwiązanie. Wzajemne zaufanie jest też istotne w kontekście naszych relacji z partnerami biznesowymi. Za sprawą Jeti Tauro dysponujemy niezawodnym systemem drukującym oraz wszechstronnym wsparciem ze strony firmy Agfa – jej przedstawiciele zawsze służą nam pomocą w przypadku pytań, problemów bądź wątpliwości”.

Jak dodaje Marlene Dinkel, nowo zakupiona maszyna przejęła znaczącą część realizowanych zleceń: „Nasza załoga bardzo sobie ceni zalety nowej maszyny drukującej, gdyż rezultaty w niej uzyskiwane są znakomite, a stworzona przez firmę Agfa technologia Thin Ink Layer zapewnia niskie zużycie atramentu. Ponieważ cały czas uczymy się pracy na tej maszynie i poznajemy jej możliwości, więc część zleceń wciąż jest drukowana w dotychczas wykorzystywanym przez nas urządzeniu”.
Jak podkreśla dostawca maszyny, dzięki Jeti Tauro H3300 S LED firma printwerk zyskała modułowe rozwiązanie drukujące, które można rozbudowywać i dostosowywać do zmieniających się wymagań jej klientów i całego rynku.