Super-Wide Digital inwestuje w kolejne rozwiązanie marki Agfa: ploter sublimacyjny Avinci

Brytyjska drukarnia Super-Wide Digital (SWD) z Lancashire wzbogaciła w ostatnim czasie swój park sprzętowy o drugą maszynę z oferty firmy Agfa. W ślad za zakupionym kilka lat temu hybrydowym ploterem inkjetowym Jeti Tauro H3300 LED, tym razem zdecydowała się na urządzenie bazujące na technologii sublimacyjnej – Avinci CX3200. Jak podkreśla kierownictwo SWD, będzie ono w dużej mierze wykorzystywane do zastosowań graficznych na materiałach tekstylnych typu backlit, z myślą o zleceniach typu POS i elementach wystawienniczych.

Maszyna Avinci będzie pierwszym rozwiązaniem marki Agfa bazującym na technologii sublimacyjnej, zakupionym przez SWD. Wcześniej firma ta z powodzeniem użytkowała maszyny z serii Agfa Jeti Tauro, bazujące na technice inkjet UV LED. „Hybrydowy ploter wielkoformatowy Jeti Tauro H3300 LED został u nas wdrożony pod koniec 2019 roku i przez cały okres pandemicznych obostrzeń pracował on pełną parą, w cyklu 24/7. Realizowaliśmy w nim wysokonakładowe prace dla wielu naszych klientów. Maszyna ta bardzo szybko stała się ulubionym rozwiązaniem naszego teamu odpowiedzialnego za produkcję. Kiedy zatem pojawiła się konieczność podejmowania decyzji o zakupie nowego plotera sublimacyjnego z myślą o rosnącym wolumenie zamówień z wykorzystaniem tekstyliów, model Avinci firmy Agfa był pierwszym i kluczowym, który poddaliśmy analizie” – mówi Luke Drogan z firmy SWD.
Firma SWD okazała się być zapobiegliwą także w kontekście obecnych kosztów pozyskania energii, jakie są bolączką wielu przedsiębiorców z branży poligraficznej. Już w 2016 roku zainstalowała panele słoneczne – obecnie jest ich tam trzy razy więcej i zajmują niemal całą powierzchnię dachową budynku. Instalacja ta, wraz z działającą w trybie off-line turbiną wiatrową, umożliwia firmie bycie w pełni samowystarczalną w zakresie energii niezbędnej do prowadzenia produkcji.

SWD posiada dużą liczbę różnych maszyn drukujących w swoim zakładzie w Bacup a polityka firmy zakłada ciągłe inwestowanie i modernizowanie parku sprzętowego. Celem jest posiadanie jak najbardziej wydajnych maszyn przy zużyciu minimalnej ilości energii. Nowy ploter Avinci będzie w dużej mierze wykorzystywany do produkcji grafiki tekstylnej typu backlit z myślą o zleceniach z rynku POS i wystawienniczego.  SWD dysponuje też solidnym zapleczem w obszarze wykańczania wydruków, co jest kluczowe w kontekście pracy z tekstyliami i w wielu przedsiębiorstwach stanowi tzw. wąskie gardło. Firma używa technologii cięcia laserowego na stole o powierzchni 8 x 3 m. Tu następuje zgrzewanie krawędzi zadrukowanego materiału tekstylnego, co zapobiega jego strzępieniu. SWD stara się oferować wyważone czasy realizacji zamówień, bazując na obecnej i prognozowanych wolnych mocach przerobowych jej działu finishingu.

Zakupiony z myślą o tego typu produkcji ploter Avinci CX3200 obsługuje media o szerokości do 3,2 m. Ta zwojowa maszyna oferuje zarówno zadruk bezpośredni na materiale poliestrowym, jak też z zastosowaniem papierów transferowych. W obu przypadkach produkcja odbywa się z prędkością do 250 m2/h. Agfa podkreśla, że Avinci to maszyna o wysokiej elastyczności, umożliwiająca znaczące zredukowanie odpadów produkcyjnych. Jest też – jak dodaje producent – energooszczędna, a zastosowana tu technologia Thin Ink Layer zapewnia bardzo niskie zużycie atramentu.

Luke Drogan podsumowuje: „W kontekście biznesowym minione lata były z jednej strony bardzo interesujące, z drugiej – pełne wyzwań spowodowanych pandemią czy zakłóceniami w dostawach, a ostatnio – wysokimi kosztami życia i kryzysem energetycznym. W naszym planie inwestycyjnym staraliśmy się zatem przyjąć nieco szerszą perspektywę, by przejść suchą nogą przez okres turbulencji – energia słoneczna i turbina wiatrowa znacząco nam w tym pomogą. Przyglądamy się też uważnie trendom „eko” w całej branży, wybierając zrównoważone rozwiązania, zarówno sprzętowe jak i materiałowe. Silne relacje z dostawcami, którzy podzielają nasze wartości, jest kluczowe dla naszego biznesu. W tym kontekście bardzo cieszymy się z zacieśnienia więzów biznesowych z firmą Agfa. Jesteśmy pod dużym wrażeniem możliwości oferowanych przez Avinci. Rozwiązania marki Agfa cechują wytrzymałość i stabilność, co skutkuje naszym pełnym do nich zaufaniem. Już zaczęliśmy rozmowy na temat zakupu kolejnych rozwiązań tego producenta i jestem przekonany, że ich pojawienie się w naszej firmie jest tylko kwestią czasu”.

Z rozwiązaniami z serii Avinci i Jeti Tauro będzie można zapoznać się odwiedzając stoisko firmy Agfa (nr D15 w pawilonie 15) podczas zbliżających się targów Fespa w Monachium (23-26 maja).