System CtP Agfa :Avalon N4-10S w Tint Studio: proekologiczna i ekonomiczna produkcja form drukowych

Sukcesywnie rośnie liczba polskich użytkowników proekologicznych i ekonomicznych w zakupie i utrzymaniu systemów CtP Agfa Graphics, w których formy drukowe wytwarzane są na bazie bezodczynnikowych płyt termoczułych :Azura TS. W ostatnim czasie do tego grona dołączyło poznańskie Studio Reklamy Tint, świadczące usługi w zakresie DTP, CtP i druku cyfrowego. W marcu rozpoczął tu pracę półformatowy system CtP oparty na termicznej naświetlarce Agfa :Avalon N4-10S i urządzeniu czyszcząco-gumującym :Azura C95, sterowany najnowszą wersją oprogramowania workflow :Apogee Prepress 7.

O finalnym wyborze Agfy jako dostawcy systemu CtP zdecydowało sterujące nim oprogramowanie :Apogee 7, wyposażone w szereg modułów ułatwiających i usprawniających naszą pracę.

Tint Studio Grafika i DTP to firma działająca przy drukarni Drukma. Oba przedsiębiorstwa łączy ścisła współpraca biznesowa – Drukma jest najważniejszym odbiorcą usług Tintu. Pierwszą od początku istnienia, a więc od 30 lat kieruje Janusz Skoczyński, obecnie z synem Jakubem, który jest współwłaścicielem przedsiębiorstwa. Obaj panowie przyznają, że powstanie Studia Tint wynikało przede wszystkim z zapotrzebowania Drukmy na usługi w zakresie przygotowania i obróbki płyt, których nie wykonuje ona we własnym zakresie. Mówi Janusz Skoczyński: W ostatnich kilku latach całkowicie wymieniliśmy park sprzętowy inwestując m.in. w nową półformatową maszynę drukującą KBA i nowoczesne urządzenia introligatorskie. Specjalizując się w średnionakładowym druku offsetowym i biorąc pod uwagę specyfikę rynku, a więc spadające nakłady przy rosnącej liczbie zleceń, od dłuższego już czasu korzystamy z cyfrowo produkowanych form drukowych. Jakiś czas temu korzystaliśmy z usług działającej po sąsiedzku firmy świadczącej usługi naświetlania CtP. Potem nawiązaliśmy współpracę z inną poznańską naświetlarnią, co jednak nie było najlepszym rozwiązaniem pod względem logistyki i organizacji pracy. Stąd pomysł na uruchomienie rodzinnymi siłami przedsiębiorstwa świadczącego zarówno usługi DTP i CtP, jak też druku cyfrowego.
W ten sposób narodziło się Studio Reklamy Tint – dodaje Jakub Skoczyński – które świadczy kompleksowe usługi w zakresie przygotowania prac do druku: od projektu, składu i łamania, poprzez obróbkę i poprawianie nadesłanych przez klienta plików, proofing, na przygotowaniu form drukowych skończywszy. Świadczymy też usługi druku cyfrowego realizując – jako podwykonawca Drukmy – prace z ekonomicznego punktu widzenia nieopłacalne dla produkcji offsetowej.

Zakupiony przez firmę Tint system CtP to element projektu inwestycyjnego (w skład którego weszła też maszyna cyfrowa Canon IMAGEpress C1+) zrealizowanego częściowo ze środków unijnych i budżetu Państwa. Dostarczone przez Agfa Graphics rozwiązanie, z powodzeniem użytkowane od połowy marca, składa się z półformatowej naświetlarki :Avalon N4-10S, urządzenia czyszcząco-gumującego :Azura C95 i stackera :Elantrix 95 oraz dwóch urządzeń do wykonywania odbitek próbnych. Całością steruje oprogramowanie workflow :Apogee Prepress 7.0 Manage, wyposażone m.in. w funkcje: automatycznego montażu (:Apogee Impose), jednoczesnego sterowania systemem CtP i maszyną cyfrową (Hard Copy Proofing), zalewkowania (InRender Trapping), podglądu rastrowego (Raster Preview) oraz zarządzania barwą (ColorTune). W systemie są wytwarzane formy drukowe, bazujące na termoczołych, bezodczynnikowych płytach :Azura TS, które po naświetleniu wymagają jedynie wyczyszczenia obrazów niedrukowych przy użyciu specjalnego roztworu.

Rozwiązanie Agfa Graphics było jedną z kilku opcji proekologicznych rozważanych przez właścicieli firmy Tint. Względy związane z ochroną środowiska były niezwykle istotne – przyznaje Jakub Skoczyński – jednak o finalnym wyborze Agfy jako dostawcy systemu CtP zdecydowało sterujące nim oprogramowanie :Apogee 7, wyposażone w szereg modułów ułatwiających i usprawniających naszą pracę. Można wręcz stwierdzić, że ten system workflow posiada dokładnie te opcje, których oczekiwaliśmy.
Po kilkutygodniowej pracy z systemem CtP okazało się, że poprawił on w znacznym stopniu organizację produkcji najważniejszego odbiorcy Studia Reklamy Tint, jakim jest Drukma. Mówi Janusz Skoczyński: Wcześniej to dostępność płyt warunkowała naszą produkcję, dziś – dzięki inwestycji zrealizowanej przez Tint – jest odwrotnie. Firma ta mieści się w tym samym budynku co drukarnia, więc – w sensie funkcjonalności – działa jak zakładowe studio CtP. De facto oznacza to posiadanie form drukowych niemal od ręki, a w razie potrzeby – natychmiastowe doświetlenie płyty. Jest to niezwykle istotne przy naszej specyfice produkcji, która opiera się na niskonakładowych pracach reklamowo-akcydensowych wykonywanych na zamówienie agencji reklamowych i finalnych odbiorców. Oczekują oni jak najkrótszych terminów realizacji zamówień – za sprawą działającego niemal „przez ścianę” systemu CtP możemy im to zagwarantować.
O dotychczasowej współpracy z Agfa Graphics, także w zakresie wdrożenia systemu i przeprowadzonych przez tę firmę szkoleń możemy mówić w samych superlatywach – dodaje Jakub Skoczyński. – Sam system zaś sprawuje się tak jak tego oczekiwaliśmy – w pełni zaspokajając potrzeby naszego głównego odbiorcy, czyli drukarni Drukma. Dla nas jej satysfakcja, jak też zadowolenie klientów drukarni, są dziś najważniejsze, choć w ramach naszego rozwoju przewidujemy też naświetlanie form drukowych dla innych zakładów poligraficznych z Poznania i okolic.
Mówi Lidia Matuszak, regionalny kierownik sprzedaży Agfa Graphics: Bardzo cieszymy się ze sprzedaży zrealizowanej do Studia Reklamy Tint, zwłaszcza że jest to kolejna instalacja proekologicznego rozwiązania CtP firmy Agfa Graphics w naszym kraju. Mamy nadzieję, że przyczyni się ona zarówno do rozwoju firmy Tint, jak też do dalszej ekspansji jej strategicznego partnera – drukarni Drukma. Z dostawy tej odczuwam też osobistą satysfakcję, gdyż jest to pierwsza sprzedaż zrealizowana po przejęciu przeze mnie odpowiedzialności za ten region Polski. Liczymy, że w ślad za nią podpiszemy kolejne kontrakty z firmami z Wielkopolski, gdzie dotychczas byliśmy znani przede wszystkim z instalacji rozwiązań klasy B1 i VLF.