Wejherplast usprawnia produkcję dzięki inwestycji w nowoczesną technologię CtP firmy Agfa Graphics

Działająca od ponad dwudziestu lat drukarnia Wejherplast dołączyła niedawno do grona polskich użytkowników rozwiązań CtP firmy Agfa Graphics, pozwalających na produkcję bezodczynnikowych płyt termoczułych :Azura TS. W maju rozpoczął tu pracę system :Avalon N4-10S sterowany najnowszą wersją oprogramowania :Apogee 7.0, przyczyniając się w znacznym stopniu do usprawnienia i uporządkowania procesów produkcyjnych nie tylko w dziale prepress, ale w całym zakładzie. Poza użytkowaniem na własne potrzeby, Wejherplast wykorzystuje system CtP świadcząc usługi dla innych okolicznych drukarń, zainteresowanych stosowaniem proekologicznych płyt :Azura TS.

Początki drukarni Wejherplast, będącej własnością Mirosławy i Krzysztofa Szczęsnych, sięgają 1988 roku. Wówczas rozpoczęli oni działalność gospodarczą, specjalizując się w wykonywaniu różnego rodzaju galanterii papierniczej z elementami metaloplastyki – stąd nazwa firmy – takich jak dyplomy czy zaproszenia. W naturalny sposób nawiązali też pierwsze kontakty z lokalnymi zakładami poligraficznymi, które dostarczały im zadrukowane podłoża niezbędne do wykonania finalnego wyrobu. Kilka lat później właściciele Wejherplastu zdecydowali się na zakup maszyny drukującej i drukowanie niezbędnych materiałów we własnym zakresie. Tak się zaczęła trwająca już ponad dwadzieścia lat nasza przygoda z poligrafią – mówi Mirosława Szczęsna. – Najpierw był jeden Romayor, potem drugi, a po nich kolejne maszyny. Dziś bazujemy na dwóch czterokolorowych maszynach półformatowych oraz bogato wyposażonej introligatorni. Z czasem też stopniowo odchodziliśmy od naszej pierwotnej działalności, skupiając się na produkcji stricte poligraficznej. Przez wiele lat specjalizowaliśmy się w produkcji etykiet, m.in. na napoje, alkohol i farby, dziś – poza nimi – wykonujemy wszelkiego rodzaju druki: od wizytówek, poprzez ulotki reklamowe, katalogi, kalendarze czy foldery, na książkach i opakowaniach skończywszy. Pracujemy w dwóch technologiach: offsetowej i fleksograficznej, chociaż udział tej drugiej w naszych obrotach jest niewielki.

W zakresie prepressu jeszcze do niedawna Wejherplast korzystał z form drukowych zamawianych w trójmiejskich naświetlarniach usługowych. Jednak rachunek ekonomiczny dokonany przez właścicieli pokazał, że nadeszła pora na inwestycję we własny system CtP. Na podstawie kalkulacji bazujących na naszym miesięcznym zapotrzebowaniu na płyty oraz obecnych cenach systemów CtP i stosowanych w nich materiałach uznaliśmy, że posiadanie swojego rozwiązania stało się dla nas opłacalne – mówi Krzysztof Szczęsny. – Ze współpracy z naświetlarniami usługowymi byliśmy bardzo zadowoleni, zresztą jedna z nich jest użytkownikiem systemu i płyt CtP firmy Agfa Graphics, ale ekonomia jest nieubłagana. Zaczęliśmy analizować wszystkie dostępne oferty rynkowe, decydując się finalnie na zakup systemu opartego na naświetlarce :Avalon N4-10S i pozwalającego na produkcję proekologicznych płyt :Azura TS. Przyjazność dla środowiska i niewielkie gabaryty całego rozwiązania były zresztą jednymi z głównych kryteriów, jakie zdecydowały o wyborze Agfa Graphics jako dostawcy systemu. Kolejnymi były cena i znajomość marki, jednak kluczową przewagą Agfa Graphics nad konkurencją okazało się oprogramowanie :Apogee Prepress sterujące naświetlarką.
Przy wyborze systemu uważnie wsłuchiwaliśmy się w opinie naszych pracowników, którzy mieli na co dzień z nim pracować – dodaje Mirosława Szczęsna. – O systemie workflow Agfa Graphics wypowiadali się oni bardzo pozytywnie, podkreślając jego intuicyjność, łatwość obsługi, elastyczność i kompleksowość. Posiada on wszystkie potrzebne nam funkcje i – co niezmiernie istotne – jest standardowo oferowany w wersji polskiej. Dodatkowym atutem przemawiającym za firmą Agfa Graphics były bardzo pozytywne opinie o jej serwisie i całej obsłudze posprzedażowej, docierające m.in. ze strony współpracującej z nami naświetlarni.

System CtP, składający się z termicznej naświetlarki półformatowej :Avalon N4-10S, urządzenia czyszcząco-gumującego :C95 oraz stackera :Elantrix Ex, rozpoczął pracę w firmie Wejherplast w maju. Produkowane są w nim bezodczynnikowe płyty :Azura TS, a całość jest sterowana oprogramowaniem :Apogee Prepress Manage 7.0, wyposażonym m.in. w moduły: Impose – natywnej impozycji, Preflight – wstępnej weryfikacji plików PDF, In Render Trapping – automatycznego zalewkowania w RIPie, Raster Preview – podglądu rastrowego w wysokiej rozdzielczości oraz Hard Copy Proofing – wykonywania proofów kontraktowych w dostarczonym także przez Agfa Graphics urządzeniu Epson Stylus Pro 4880.
Po przeprowadzonym przez Agfa Graphics wdrożeniu i szkoleniu natychmiast przenieśliśmy naszą produkcję na płyty wykonywane we własnym zakresie – mówi Krzysztof Szczęsny. – Dziś, po kilkumiesięcznych doświadczeniach, możemy stwierdzić z pełnym przekonaniem, że dokonaliśmy trafnego wyboru. Poza względami ekonomicznymi (szacujemy, że koszty prepressu udało nam się obniżyć o ok. 20%), system CtP wpłynął znacząco na usprawnienie całego procesu produkcyjnego naszej drukarni. Posiadanie własnej naświetlarki okazało się bardzo dużym komfortem – uporządkowaliśmy i usprawniliśmy naszą pracę, skracając czas wykonywania zleceń. Daje nam on też większą pewność przy zleceniach powtarzalnych; jest to bardzo istotne, gdyż wykonujemy wiele druków wymagających bardzo wysokiej jakości, a tę z powodzeniem zapewniają nam płyty :Azura TS oraz raster :Sublima, w jaki wyposażona jest naświetlarka. Jednym słowem system CtP jest bardzo dobrym i sprawnym narzędziem pracy, stanowiąc kolejny naturalny krok w rozwoju naszej drukarni.
Jarosław Suchodolski, regionalny kierownik sprzedaży Agfa Graphics, dodaje: Bardzo się cieszymy, że po przeanalizowaniu ofert wielu dostawców właściciele drukarni Wejherplast wybrali rozwiązanie Agfa Graphics. Jest to kolejny sygnał potwierdzający słuszność naszej idei, by oferować rozwiązania kompleksowe, składające się ze sprzętu, oprogramowania, profesjonalnego serwisu i materiałów eksploatacyjnych. Z dużym zadowoleniem przyjmujemy też kolejną instalację CtP, wykorzystującą proekologiczną technologię płyt :Azura TS zrealizowaną na Pomorzu.