Wielkoformatowy ploter Agfa :Anapurna M2050 w firmie Kameleon Colours z Piły

Drukarnia wielkoformatowa Kameleon Colours z Piły to kolejny polski użytkownik wszechstronnego i wydajnego plotera Agfa :Anapurna M2050. Urządzenie rozpoczęło tu pracę w połowie marca, znacznie zwiększając możliwości przedsiębiorstwa w zakresie aplikacji na podłożach sztywnych, także nietypowych. Firma Kameleon Colours już zrealizowała na nim pierwsze zamówienia, wykorzystując w pełni innowacyjne funkcje systemu :Anapurna M2050, m.in. podkładowy bądź kryjący kolor biały.

Arkadiusz Knap, właściciel firmy Kameleon Colours, jest związany z branżą poligraficzno-reklamową od wielu lat. Przed uruchomieniem własnej działalności pracował w jednej z pilskich drukarń. Kameleon został założony w 1998 roku, więc obchodzi właśnie 15-lecie istnienia. Początkowo firma zajmowała się typową obsługą w zakresie przygotowania prac do druku: składem, projektami, grafiką reklamową. Z czasem – jak przyznaje Arkadiusz Knap – sami klienci wymusili na nim rozwój działalności: „Wówczas zatrudniłem pierwszych pracowników, przenieśliśmy się do większego lokalu, a w naszej ofercie pojawiły się usługi drukowania i cięcia ploterowego. Tym samym, poza prepressem, zajęliśmy się szeroko rozumianą reklamą zewnętrzną”.
Kolejnym krokiem był zakup plotera solwentowego o szerokości 2,5 metra, co skutkowało zatrudnieniem następnych osób i ponownymi przenosinami. W ofercie firmy pojawiły się także usługi w zakresie projektowania stron WWW, animacji i multimediów, a wśród jej klientów zaczęły dominować agencje reklamowe. Wreszcie przez dwoma laty Kameleon Colours przeniósł się do docelowej – jak twierdzi Arkadiusz Knap – lokalizacji, gdzie firma jest „na swoim”. W tym roku zaś przedsiębiorstwo uczyniło kolejny znaczący krok w rozwoju, inwestując w zaawansowany ploter wielkoformatowy, bazujący na technologii UV – Agfa :Anapurna M2050.
„O zakupie tego typu rozwiązania myślałem już kilka lat temu, dostrzegając potencjał drzemiący w technologii UV – przyznaje właściciel firmy Kameleon Colours. – Jednak decyzje o zakupie działki i budowie własnej siedziby nieco przesunęły tę inwestycję w czasie. Do tematu wróciłem kilkanaście miesięcy temu, co zbiegło się w czasie z pojawieniem się w firmie Agfa Graphics pana Przemysława Arabskiego. Wcześniejsze kontakty oraz zaufanie do jego osoby wpłynęły w dużej mierze na zainteresowanie rozwiązaniami Agfa Graphics, które – jak mi się przez długi czas wydawało – były poza moim zasięgiem finansowym. Co więcej, byłem już zdecydowany na maszynę innego dostawcy, która jednak nie została zakupiona z uwagi na zbyt duże gabaryty. Wtedy zaczęliśmy intensywne rozmowy z Agfa Graphics oraz – na nowo – z innymi firmami”.
Arkadiusz Knap podkreśla, jak duże znaczenie przy podejmowaniu decyzji o zakupie miały informacje pojawiające się w prasie na temat instalacji ploterów Agfa Graphics oraz pozytywne doświadczenia innych użytkowników tych ploterów: „Medialne fakty, pokazujące rzeczywistych klientów, zweryfikowały informacje, jakie uzyskiwaliśmy od różnych dostawców. Obserwując jak liczne staje się grono użytkowników maszyn :Anapurna trudno było oprzeć się wrażeniu, że producent tych maszyn to pewny i godny zaufania dostawca. Co więcej, w kilku przypadkach klienci Agfa Graphics decydowali się na zakup kolejnych jej maszyn, co tylko utwierdziło mnie w przekonaniu, że dokonuję właściwego wyboru. Oczywiście nie bez znaczenia były jakość, wszechstronność i wydajność plotera :Anapurna M2050, ale tu mówimy o uwarunkowaniach czysto technicznych. Ja zaś jestem zdania, że interesy robią ze sobą ludzie a nie firmy, więc zależało mi na sprawdzonym partnerze, z ugruntowaną pozycją na rynku”.

Ploter :Anapurna M2050 został zainstalowany w firmie Kameleon Colours w połowie marca. Urządzenie to pozwala na drukowanie w sześciu kolorach (CMYKLcLm) z dodatkową bielą, która może być wykorzystywana jako kolor podkładowy bądź kryjący. Arkadiusz Knap przyznaje, że początkowo nie doceniał możliwości tej opcji: „Jednak już przy pierwszych zleceniach okazała się ona nieoceniona, zwłaszcza przy bezpośrednim zadrukowywaniu materiałów transparentnych czy systemów podświetleń”. Ploter drukuje z prędkością maksymalną 53 m2/h i rozdzielczością do 1440 dpi. W przypadku mediów sztywnych, z myślą o których przede wszystkim zakupiła go firma Kameleon Colours, maksymalny format zadruku wynosi 2,05 x 3 m. Przy podłożach giętkich, drukowanych w trybie „z roli na rolę”, maksymalna szerokość materiału to 2,07 m. Arkadiusz Knap twierdzi, że wśród parametrów technicznych, które w największym stopniu zdecydowały o wyborze tego rozwiązania, były właśnie obszerny format, pozwalający na zadrukowywanie całych płyt, oraz druk w sześciu kolorach, zamiast w standardowym CMYK: „Po wcześniejszych doświadczeniach z ploterem solwentowym wiedziałem o wszystkich niuansach wiążących się z zakupem kolejnego plotera wielkoformatowego. Stąd przy testach różnych urządzeń aplikowaliśmy przede wszystkim trudne motywy, takie jak pełna apla czy prace z wykorzystaniem koloru szarego. Agfa Graphics jako jedyna zdała ten egzamin celująco”.

Jak zapewnia właściciel firmy Kameleon Colours, cały proces instalacji i wdrożenia plotera :Anapurna M2050 przebiegł bezproblemowo, co pozwoliło niemal natychmiast rozpocząć na nim bieżącą produkcję. Przez pierwsze tygodnie urządzenie było wykorzystywane do zadrukowywania różnych, także bardzo nietypowych i nieregularnych podłoży, takich jak tworzywa sztuczne, szkło, płyty meblowe, ale też personalizowane skórzane i gumowe elementy obuwia. „Mamy za sobą nie tylko liczne testy z różnymi materiałami, ale też pierwsze udane zlecenia, zrealizowane dla klientów z branż takich jak meblowa, dekoracyjna czy reklamowa. Liczymy na to, że grono firm korzystających z naszych nowych możliwości będzie bardzo szerokie, podobnie jak szerokie są możliwości oferowane przez sam ploter” – mówi Arkadiusz Knap.
Właściciel drukarni bardzo też liczy na uruchamiany na dniach sklep internetowy (www.drukarniadekoracji.pl), w którym będzie można samodzielnie wybrać, zaprojektować i przygotować do drukowania różne prace. Powstał on we współpracy z serwisem Fotolia, skąd klienci mogą nabywać zdjęcia i motywy graficzne. „Na razie są w nim kategorie takie jak tapety, szkło czy obrazy, ale zakładam, że z biegiem czasu będzie ich sukcesywnie przybywać. Chcemy stworzyć m.in. kategorie tematyczne, choćby z myślą o aplikacjach wnętrzarskich, uwzględniających wystrój różnych pomieszczeń w domu, biurze itd. Oczywiście charakter takiego sklepu zakłada, że część jego klientów będą stanowili odbiorcy detaliczni, których również serdecznie zapraszamy do współpracy. Chciałbym jednak podkreślić, że nie zamierzamy toczyć batalii cenowych o standardowe prace, ale raczej skupić się na zleceniach nietypowych, dla których ploter :Anapurna M2050 wydaje się wręcz stworzony”.

Przemysław Arabski, regionalny szef sprzedaży w dziale inkjet Agfa Graphics, dodaje: „Bardzo się cieszymy, że firma Kameleon Colours dołączyła do stale rosnącego grona użytkowników maszyn z rodziny :Anapurna. To kolejna już w ostatnich miesiącach nasza instalacja w Polsce północno-zachodniej, świadcząca o wysokim zaufaniu do marki Agfa Graphics i jej rozwiązań do druku wielkoformatowego. Tym bardziej cieszy wypowiedź właściciela, który podkreśla, jak ważne w procesie decyzyjnym były referencje i opinie jego obecnych użytkowników. Mamy nadzieję, że ploter :Anapurna M2050 przyczyni się do dalszego dynamicznego rozwoju firmy Kameleon, a sama drukarnia już wkrótce sama będzie mogła podzielić się swoimi pozytywnymi doświadczeniami z pracy z tym rozwiązaniem”.