Wielkoformatowy ploter Oberon RTR3300 firmy Agfa z nagrodą European Digital Press Association

Agfa poinformowała, że ploter inkjetowy z jej oferty – Oberon RTR3300 otrzymał nagrodę European Digital Press Association (EDP) Award za rok 2020 w kategorii „wielkoformatowych urządzeń typu roll-to-roll o szerokości do 320 cm”. Jury konkursowe z ramienia EDP – stowarzyszenia europejskich magazynów branżowych będącego organizatorem konkursu – określiło go mianem „solidnego i niezawodnego” rozwiązania. Wskazało m.in. na możliwość drukowania w nim wysokiej jakości apli w różnych, także trudnych w reprodukcji kolorach (jak czerwony czy czarny) oraz doceniło zoptymalizowane zużycie mediów. W uzasadnieniu wyróżnienia pojawiło się również nawiązanie do ceny urządzenia, która zdaniem jurorów „czyni je atrakcyjnym rozwiązaniem w kategorii maszyn o szerokości do 3,2 m”. Tegoroczna nagroda dla plotera Oberon RTR3300 to już ósme wyróżnienie EDP Award dla wielkoformatowego systemu drukującego z oferty firmy Agfa.

European Digital Press Association, organizacja zrzeszająca magazyny dedykowane technologiom cyfrowym, dokonuje przeglądu nowych rozwiązań wprowadzonych w danym roku na europejski rynek. Najlepsze z nich, zdaniem jury konkursowego, otrzymują nagrody EDP Award w poszczególnych kategoriach. Jak podkreśla organizator, kluczowymi czynnikami jakie brane są pod uwagę przy ocenie danego rozwiązania, są zapewniana przez nie jakość, wartość w kontekście użytkowania, wsparcie oferowane przez dostawcę i serwis.

Wyróżniony w kategorii „wielkoformatowych maszyn zwojowych o szerokości do 3,2 m” ploter Oberon RTR3300 pojawił się na rynku na początku br. Jak zapewnia Agfa, jest to wysokowydajna maszyna typu roll-to-roll, oferująca zadruk o szerokości maksymalnej 3,3 m i łącząca w sobie bardzo wysoką jakość reprodukcji z niezwykle szerokim spektrum obsługiwanych podłoży, a także wyjątkową łatwością w obsłudze. Urządzenie pracuje z prędkością do 224 m2/h. Wyposażone jest w opcję dual roll, umożliwiającą jednoczesne zadrukowywanie dwóch zwojów z materiałem (każdy o szerokości 1,6 m), co zwiększa jego wydajność w jednym przebiegu.

Oberon RTR3300 obsługuje różnego typu podłoża drukowe i jest przeznaczony do licznych, różnorodnych aplikacji. Maszyna wyposażona jest w chłodzone powietrzem promienniki LED oraz unikalny – jak podkreśla producent – chłodzony wodą stół, który utrzymuje temperaturę strefy druku na poziomie temperatury pokojowej. To ma zapewnić płynną obróbkę każdego z obsługiwanych podłoży w roli, także tych wrażliwych na wysokie temperatury. Dodatkową zaletą plotera jest dedykowana funkcja zadrukowywania siatek typu mesh (z oczkowaniem lub bez). Atramenty UV LED wykorzystywane w ploterze Oberon RTR3300 zostały zoptymalizowane z myślą o zadrukowywaniu mediów giętkich. Posiadają one certyfikat GREENGUARD Gold, co oznacza, że spełniają najwyższe światowe standardy dotyczące emisji związków chemicznych do atmosfery.

„Jesteśmy dumni z faktu, że kolejne rozwiązanie z naszej oferty uzyskało tak prestiżowe wyróżnienie – mówi Philip Van der Auwera, Product Manager w firmie Agfa. – Jesteśmy zdeterminowani, by dostarczać na rynek kompleksowe rozwiązania poligraficzne, pozwalające na zyskowny wzrost ich użytkownikom. Kolejna nagroda EDP Award odzwierciedla wysoką wartość dodaną, jaką dostarczamy naszym klientom”.

3Motion: rosnąć z ploterem Oberon
Jednym z europejskich użytkowników plotera Oberon RTR3300 jest belgijska drukarnia 3Motion, specjalizująca się w produkcji systemów komunikacji wizualnej, displejów i opakowań, jak również rozwiązań 3D. Jak podkreśla jej kierownictwo, nawet w niezwykle wymagającym roku, jaki właśnie dobiega końca, firmie udało się wypracować wzrost obrotów dzięki zintegrowanemu podejściu do wdrażanych rozwiązań produkcyjnych, elastyczności względem obsługiwanych klientów oraz wysokiej klasy parkowi maszynowemu, jakim dysponuje drukarnia. Oberon RTR3300 dołączył tu niedawno do dwóch innych maszyn marki Agfa – ploterów Jeti Tauro H2500 LED i Anapurna H3200i LED.
Gerd Mouton, współwłaściciel 3Motion, mówi: „W naszym przypadku Oberon jest wykorzystywany głównie do drukowania banerów, bezszwowych tapet ściennych oraz materiałów z warstwą klejącą. Jest to niezawodne urządzenie, pozwalające na obsługę wysokonakładowej produkcji z wysoką jakością. Oberon oferuje dwa razy wyższą prędkość niż również używany przez nas model Anapurna. Możemy też niemal podwoić produkcję za sprawą opcji umożliwiającej jednoczesne drukowanie z dwóch zwojów o szerokości 1,6 m każdy. Ta wysoka wydajność sprawdza się zwłaszcza w szczytach produkcyjnych. Dodatkową wygodą z naszego punktu widzenia jako posiadacza kilku maszyn Agfa jest możliwość sterowania nimi z poziomu systemu workflow Asanti. Nie mniej istotny jest też aspekt ekologiczny tego rozwiązania oraz zapewniane przez nie bezpieczeństwo pracy dla operatora. Atramenty UV LED, jakie znajdują tu zastosowanie, posiadają certyfikat GREENGUARD Gold, gwarantujący ich zgodność z najbardziej wymagającymi normami przemysłowymi względem emisji związków chemicznych do atmosfery”.