Wysokowydajny system CtP Agfa Avalon N8-80 XT w krakowskiej Drukarni Beltrani

W ostatnim czasie park maszyn krakowskiej Drukarni Beltrani został wzbogacony o wysokowydajny system CtP, bazujący na termicznej naświetlarce Agfa Avalon N8-80 XT i pozwalający na wykonywanie do 65 form drukowych w formacie B1 na godzinę. Tym samym moce produkcyjne jej działu prepress wzrosły ponad dwukrotnie. Obecnie ok. 90% zleceń realizowanych przez Beltrani powstaje z udziałem wspomnianego systemu CtP, zaś do wszystkich realizowanych tu prac wykorzystywane są termoczułe płyty Agfa Energy Elite Pro.

Drukarnia Beltrani powstała w 2007 z inicjatywy trzech osób – jej obecnych współwłaścicieli: Jacka Beltrani oraz Leszka i Agnieszki Mańkowskich. Od początku zajmowała się realizacją różnych prac z obszaru szeroko rozumianego akcydensu: katalogów, plakatów, broszur, ale też czasopism czy książek. Z biegiem lat – wraz z rozwojem zatrudniającej dziś około 50 osób firmy i rosnącą liczbą klientów – rozwijał się także jej park sprzętowy. Obecnie obejmuje on m.in. trzy arkuszowe maszyny offsetowe w formatach B2 i B1, dwa systemy CtP oraz liczne urządzenia introligatorskie. Na część realizowanych tu na przestrzeni lat inwestycji firma Beltrani z powodzeniem pozyskiwała dotacje unijne. W międzyczasie wdrożyła także system MIS, który usprawnił zarządzanie całym przedsiębiorstwem.
Minione miesiące przyniosły krakowskiej drukarni kolejne zakupy sprzętowe, dzięki którym jej wydajność wzrosła – jak zapewnia dyrektor finansowy Leszek Mańkowski – ponad dwukrotnie: „Chodzi o nową, pełnoformatową maszynę KBA Rapida 106 SPC oraz system CtP firmy Agfa Graphics. Oba ściśle wiążą się ze sobą, gdyż wydajność maszyny KBA i jej sprawność pod względem zmiany zleceń i wykonywania przyrządów wymusiły zakup nowego, bardziej wydajnego i dostosowanego do jej możliwości rozwiązania CtP”.

Nowa maszyna drukująca rozpoczęła tu pracę pod koniec lutego br., zatem wdrożenie wysokowydajnego rozwiązania do produkcji form drukowych było naturalną koleją rzeczy. „Braliśmy pod uwagę rozwiązanie innego dostawcy, bazujące na podobnej, sprawdzonej technologii termicznej – przyznaje Leszek Mańkowski. – Jednak wówczas do rozważenia dodatkowej oferty przekonała nas pani Aleksandra Sajdak z firmy Agfa Graphics. Okazało się, że pod względem technologicznym naświetlarka Avalon N8-80 XT jest równie zaawansowana i wydajna, jednak o finalnym wyborze Agfa Graphics jako dostawcy zdecydowały inne względy. Mam tu na myśli nie tylko kwestie finansowe oraz elastyczność firmy w wielu niuansach całego kontraktu, ale przede wszystkim olbrzymie zaangażowanie, profesjonalizm i przekonanie pani Aleksandry Sajdak do proponowanego nam rozwiązania. Muszę przyznać, że jej podejście zrobiło na nas bardzo duże wrażenie. Uwierzyliśmy, że Agfa Graphics może być w tym przedsięwzięciu nie tylko dostawcą systemu CtP, ale przede wszystkim wiarygodnym partnerem”.
W efekcie pod koniec lutego br. w drukarni Beltrani rozpoczął pracę pełnoformatowy system CtP, składający się z naświetlarki Avalon N8-80 XT, wywoływarki Elantrix 125 HX oraz stackera. Naświetlane są w nim termoczułe płyty Energy Elite Pro, na których dostawę firmy podpisały 3-letnią umowę. „Jestem szczególnie dumna z tego wdrożenia – mówi Aleksandra Sajdak, regionalny szef sprzedaży Agfa Graphics, odpowiedzialna za Polskę południową – nie tylko ze względu na okoliczności, w jakich udało się je zrealizować, ale też skalę. Rozwiązanie zakupione przez Beltrani to najszybszy obecnie system Agfa Graphics, pracujący w regionie Małopolski. Poziom jego automatyzacji – dostosowany do prędkości maszyny drukującej – pozwala na realizację nawet kilkudziesięciu prac w czasie jednej zmiany, co znacząco wpływa na wydajność i elastyczność drukarni”.

Słowa te potwierdza Krzysztof Pukowski, kierujący działem prepress w firmie Beltrani: „Nasz dotychczasowy rekord to 73 przyrządy wykonane podczas jednej zmiany. Bez wydajnej, sprawnej i niezawodnej naświetlarki CtP ten wynik byłby niemożliwy do zrealizowania. Muszę przyznać, że wybór rozwiązania Agfa Graphics pod każdym względem okazał się strzałem w dziesiątkę. Jesteśmy pod wrażeniem poziomu automatyzacji, jaki oferuje ten system CtP. Musieliśmy też znacząco zwiększyć stany magazynowe płyt, dostosowując je do możliwości urządzenia. Samo wdrożenie przebiegło bardzo sprawnie, a maszyna działa bez zarzutu, w czym duża zasługa regionalnego serwisu Agfa Graphics – pana Jacka Gajewskiego. M.in. dzięki temu już 90% produkcji realizowanej przez Beltrani powstaje z użyciem form drukowych, wykonywanych w nowym systemie CtP”.
„Pojawienie się nowej maszyny i towarzyszącego jej rozwiązania CtP, a co za tym idzie – zwiększenie mocy przerobowych drukarni – to z jednej strony znaczące skrócenie terminu realizacji prac dla obecnych klientów, z drugiej – konieczność pozyskania nowych zleceniodawców. Usilnie pracujemy nad tym – mówi Leszek Mańkowski. – Chcemy stale rozszerzać grono klientów, także zagranicznych, którzy dziś stanowią ok. 20% naszych odbiorców. W tym celu jeszcze w tym roku wdrożymy internetowy interfejs B2B, który w naszym mniemaniu będzie czymś więcej niż tylko sklepem internetowym. O szczegółach nie chcemy na razie mówić, ale zapewniam, że będzie to bardzo innowacyjne, interaktywne i łatwe w użyciu rozwiązanie – przede wszystkim dla klientów”.

Aleksandra Sajdak dodaje: „Zrobimy wszystko, by nie zawieść zaufania, jakim kierownictwo firmy Beltrani obdarzyło naszą firmę. Podpisany kontrakt, poza wdrożeniem sprzętu i bieżącą dostawą płyt, obejmuje też niezwykle restrykcyjne warunki, dotyczące czasu reakcji serwisu. To wielka odpowiedzialność, ale jestem przekonana, że jako dostawca rozwiązania CtP doskonale sobie z nią poradzimy. Szefom i pracownikom drukarni Beltrani życzymy zaś samych sukcesów i dalszego, dynamicznego rozwoju”.