Zautomatyzowane rozwiązania CtP Agfa Graphics usprawniają pracę działu prepress w drukarni Zapolex

W ostatnim czasie do grona rodzimych użytkowników rozwiązań CtP oferowanych przez firmę Agfa Graphics dołączyła drukarnia Zapolex z Torunia – jeden z największych polskich zakładów poligraficznych, specjalizujących się w produkcji dziełowej. W drugiej połowie br. rozpoczęły tu pracę dwa zautomatyzowane systemy CtP, bazujące na pełnoformatowych naświetlarkach Avalon N8-24S. Zapolex jest też wieloletnim użytkownikiem termoczułych płyt produkowanych przez Agfa Graphics – Energy Elite Pro.

Przy jednej z dwóch linii CtP firmy Agfa Graphics stoją: Maciej Goderski – szef studia CtP w firmie Zapolex (z lewej) i Jarosław Suchodolski – regionalny szef sprzedaży Agfa Graphics.
„Wymiana parku maszynowego w naszej przygotowalni była spowodowana przede wszystkim koniecznością wdrożenia systemów bardziej zautomatyzowanych, wydajniejszych i usprawniających etap wykonywania form drukowych – tłumaczy Jolanta Polkowska, prezes zarządu drukarni Zapolex. – Wcześniej posiadaliśmy urządzenia dwóch różnych producentów, więc zależało nam także na ujednoliceniu rozwiązania CtP, które byłoby jednocześnie bardzo ergonomiczne i niezawodne. Ważnym dla nas było też oferowane przez dostawcę wsparcie techniczne. Profesjonalizm, szybka reakcja na pojawiające się pytania, jednym słowem – opieka posprzedażowa, dająca poczucie bezpieczeństwa. Wszystkie te wymagania spełniła oferta przedstawiona przez firmę Agfa Graphics, z którą od wielu lat współpracujemy w zakresie materiałów eksploatacyjnych”.|
Wybór drukarni Zapolex padł na dwa w pełni zautomatyzowane linie CtP, z których każda składa się z: podajnika Single Autoloader z zasobnikiem o pojemności maksymalnej 100 płyt oraz funkcją usuwania przekładek; pełnoformatowej naświetlarki termicznej Avalon N8-24S; systemu Bacher Punch 780 HB przeznaczonego do wycinania otworów szybkiego pasowania; wywoływarki Elantrix 125Hx o podwyższonej wytrzymałości oraz urządzenia do wykładania płyt Elantrix Stacker 125Ex. Naświetlarkami steruje oprogramowanie Apogee PlateMaker 9.0, kompatybilne z zewnętrznymi rozwiązaniami użytkowanymi przez drukarnię: systemem workflow (zarządzającym całą przygotowalnią), portalem pozwalającym na zdalną współpracę z klientami oraz systemem MIS, którego implementacja zostanie sfinalizowana przed końcem tego roku.

„Ze względu na fakt, że korzystamy z dotychczasowego systemu workflow oraz działającego w oparciu o niego portalu zdalnego przesyłania i akceptacji zleceń, zależało nam na pełnej kompatybilności wszystkich rozwiązań software’owych pracujących w naszej firmie – mówi Jolanta Polkowska. – Dotyczy to również wdrażanego przez nas systemu MIS, który pozwala na sprawniejsze i efektywniejsze zarządzanie całym, zatrudniającym ponad 200 osób przedsiębiorstwem”.
Zapolex specjalizuje się w produkcji dziełowej, która stanowi gros realizowanych tu zleceń. Pozostałe zamówienia to gazetki reklamowe, broszury, materiały reklamowe. Około 80-85% książek trafia na rynek polski, pozostałe są zamawiane przez wydawców z Europy Zachodniej – Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji czy Belgii. Dużą przewagą technologiczną toruńskiej firmy jest rozbudowany park sprzętowy, składający się z dwóch zwojowych maszyn heatsetowych, pięciu arkuszowych maszyn offsetowych (od 2 do 8 kolorów; część z nich jest wyposażona w odwijaki papieru z roli) oraz bogato wyposażonej hali introligatorskiej. „Wykonujemy wszystkie istotne z punktu widzenia odbiorcy rodzaje opraw: twardą, klejoną, zeszytową, zintegrowaną. Obecnie planujemy zakup maszyny umożliwiającej jeszcze większe wzbogacenie naszej oferty” – mówi prezes zarządu drukarni.

We wszystkich pracujących w drukarni Zapolex maszynach – zarówno zwojowych jak i arkuszowych – od wielu lat wykorzystywane są termoczułe płyty Agfa Graphics. Najpierw był to model Energy Elite, nieco później zastąpiony przez udoskonaloną wersję – Energy Elite Pro. Jolanta Polkowska zaznacza, że wieloletnie doświadczenia zarówno z samymi płytami, jak też z ich producentem, miały znaczący wpływ na wybór Agfa Graphics jako dostawcy nowych rozwiązań CtP: „Mieliśmy pewność, że zarówno wsparcie techniczne, jak i obsługa posprzedażowa będą na najwyższym poziomie. Płyt Energy Elite Pro używamy z powodzeniem od trzech lat, wcześniej korzystaliśmy z ich poprzedników. Tak długi czas ich użytkowania jednoznacznie potwierdza, że spełniają one wszystkie nasze wymagania – począwszy od etapu naświetlania i wywoływania, kończąc na ich zachowaniu się w maszynie drukującej. Tego samego, wysokiego poziomu spodziewaliśmy się po zaproponowanym przez Agfa Graphics rozwiązaniu CtP i z perspektywy kilku pierwszych miesięcy jego użytkowania możemy powiedzieć, że był to wybór trafiony”.
Maciej Goderski, szef studia CtP w firmie Zapolex, potwierdza: „Obsługa systemów Avalon N8-24S nie nastręcza żadnych problemów, a przestawienie się naszych operatorów z dotychczas użytkowanych urządzeń na nowe przebiegło bardzo płynnie. Prędkość oferowana przez naświetlarki Agfa Graphics, jak również sterowanie nimi z jednego miejsca poprzez interfejs Apogee, miały znaczący wpływ na zwiększenie wydajności całego działu prepress. Co więcej, odpowiednia konfiguracja obu systemów pomogła nam w bardziej optymalny sposób wykorzystać pomieszczenia, jakimi dysponujemy”.
Jolanta Polkowska dodaje: „Chciałabym podkreślić również pełne wsparcie dostawcy na każdym etapie projektu związanego z wdrożeniem nowych systemów CtP: od wyboru odpowiedniej ich konfiguracji, poprzez maksymalne skrócenie terminu dostawy, sukcesywną instalację obu maszyn aż po szkolenie dla załogi i opiekę posprzedażową”.
Mówi Jarosław Suchodolski, regionalny szef sprzedaży Agfa Graphics: „Działalność w branży poligraficznej oznacza nowe wyzwania niemal każdego dnia. Obecnie sposób współpracy pomiędzy producentem, dostawcą a drukarnią jest zupełnie inny niż kiedyś. Staramy się dopasować do zmieniających się wymagań klientów i m.in. dzięki takiemu podejściu mamy przyjemność współpracować z takimi partnerami jak Zapolex. Ta świetnie prosperująca i bardzo znana firma obdarza nas swym zaufaniem od lat, korzystając z produkowanych przez Agfa Graphics płyt offsetowych. Tym bardziej cieszy kolejny kredyt zaufania, jakim jest decyzja jej kierownictwa o kompleksowym wyposażeniu działu prepress w dwie automatyczne linie CtP naszej firmy. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że dotychczas pracowały tu dwa urządzenia różnych producentów. Mamy nadzieję, że nasze systemy CtP przyczynią się do dalszego, prężnego rozwoju drukarni Zapolex i staną się ważnym elementem owocnej dla obu stron współpracy.”